Aż 72,4 mln zł przeznaczymy na zakup 121 ambulansów wraz z dodatkowym wyposażeniem – to wynik konkursu na dofinansowanie wymiany karetek dla zespołów ratownictwa medycznego. Środki pochodzą z Funduszu Medycznego – poinformował w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

- Prawidłowe i efektywne funkcjonowanie systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM) jest bardzo ważne. Zespoły ratownictwa medycznego (ZRM) udzielają pomocy bezpośrednio na miejscu zdarzenia i muszą dysponować niezawodnym i nowoczesnym sprzętem. Dzięki wymianie kolejnych ambulansów zwiększamy bezpieczeństwo zdrowotne Polaków tam, gdzie na pierwszej linii stoi PRM. Stąd konkurs na dofinansowanie zakupu ambulansów dla ZRM wraz z dodatkowym wyposażeniem – tłumaczył Waldemar Kraska podczas briefingu w Ministerstwie Zdrowia.

Resort zdrowia ocenił 128 wniosków konkursowych, z czego 121 spełniało warunki konkursu. Podmioty, które je złożyły, otrzymają łącznie ponad 72,4 mln zł.

Wiceminister Kraska podkreślił, że w 2023 r. nakłady na funkcjonowanie systemu PRM osiągnęły rekordowe 3,779 mld zł.

- Od 2019 r. sukcesywnie dofinansowujemy zakup nowych ambulansów dla ZRM, aby miały nie więcej niż 5 lat. Dzięki środkom z budżetu państwa i funduszy unijnych wymieniliśmy już 540 karetek - dodał.

Obecny na briefingu wiceminister Marcin Martyniak przypomniał, że w ciągu ośmiu ostatnich lat tabor ambulansów użytkowanych przez Zespoły Ratownictwa Medycznego został niemal całkowicie wymieniony na nowe pojazdy.

- Dzięki temu nie tylko zauważalnie spadł średni wiek karetki względem roku 2015, co zwiększa gwarancję szybszego i bezawaryjnego dotarcia do pacjenta, ale został także dokonany widoczny skok jakościowy w nowoczesnym sprzęcie będącym na wyposażeniu ambulansów nierzadko ratujących życie. Tym wsparciem – polegającym na wymianie ponad 120 ambulansów, także w mniejszych miejscowościach – wpisujemy się w prorozwojową strategię dbania o pacjenta i zabezpieczania udzielania mu świadczeń w każdym obszarze sektora ochrony zdrowia - zaznaczył.

Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik również podkreślił wagę dofinansowania zakupu ambulansów. - Aby dobrze zaopiekować się pacjentem, potrzebne są zespoły ratownictwa medycznego i znakomicie przygotowani ratownicy – takich w Polsce mamy. Niezbędny jest też dobry i niezawodny sprzęt. Taką gwarancję dają systemowe działania. Inicjatywa Prezydenta RP dotycząca Funduszu Medycznego wpisuje się w realizację tych działań - tłumaczył.

ZOBACZ:

Źródło: Ministerstwo Zdrowia