Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Kozłowska po raz kolejny zwróciła się do MZ o umożliwienie lekarzom zakładów opiekuńczo-leczniczych kierowania osób wybudzonych ze śpiączki na rehabilitację neurologiczną w szpitalu.

Pod koniec sierpnia Rzecznik wystąpiła w tej sprawie do Ministra Zdrowia po otrzymaniu pisma od Pani Janiny Mirończuk - Dyrektora Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Fundacji Światło w Toruń, która informowała o sytuacji pacjentów wybudzonych ze śpiączki tj. braku dostępności do świadczeń zdrowotnych z zakresu rehabilitacji neurologicznej realizowanej w warunkach stacjonarnych Oddziałów Rehabilitacyjnych. Rzecznik Praw Pacjenta wskazywała wówczas, iż lekarze zakładów opiekuńczo-leczniczych (ZOL) powinni móc kierować pacjentów wybudzonych ze śpiączki na stacjonarną rehabilitację neurologiczną do oddziałów szpitalnych.

W odpowiedzi na to pismo, resort zdrowia poinformował, iż nie występują przesłanki do rozszerzenia kompetencji lekarzy ZOL w tym zakresie. Wskazano również, że lekarz neurolog pracujący w takim zakładzie podejmuje decyzję odnośnie dalszego postępowania z wybudzonym ze śpiączki pacjentem.

Zdaniem RPP, odpowiedź resortu nie przedstawia propozycji zmian, które pozwoliły by tej grupie pacjentów korzystać z możliwości dalszego specjalistycznego leczenia z zakresu rehabilitacji neurologicznej w warunkach stacjonarnych.

Zwracając się po raz kolejny do ministerstwa, Krystyna Kozłowska przypomniała rozporządzenie ministra zdrowia, które dokładnie określa z jakich oddziałów szpitalnych i poradni pacjenci mogą być kierowani na stacjonarną rehabilitację neurologiczną (z oddziału lub kliniki: anestezjologii i intensywnej terapii, neurologii, neurochirurgii, chirurgii ogólnej, chirurgii dziecięcej, ortopedii i traumatologii, chorób zakaźnych, chorób wewnętrznych, pediatrii po przeprowadzeniu konsultacji neurologicznej lub ze skierowaniem z poradni specjalistycznej: rehabilitacyjnej, neurologicznej, neurochirurgicznej, chirurgii ogólnej, chirurgii dziecięcej, urazowo-ortopedycznej) i przywołała stanowisko Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ, w którym wskazano, że zgodnie z przepisami "skierowanie przez lekarza ze specjalizacją neurologii zatrudnionego w ZOL nie może być honorowane".

W związku z powyższym, Rzecznik Praw Pacjenta ponownie zwróciła się do resortu zdrowia o prawne umożliwienie przyjęcia do oddziału rehabilitacji stacjonarnej ze skierowania lekarza lub lekarza specjalisty z dziedziny neurologii zatrudnionego w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym.

„Biorąc pod uwagę postęp wiedzy i metod leczniczych pozwalających osobom znajdującym się w śpiączce na wybudzenie i powrót do zdrowia, o czym niewątpliwie świadczą ostatnie doniesienia o sukcesie zespołu neurochirurgów prof. Wojciecha Maksymowicza pod kierunkiem japońskiego neurochirurga prof. Isao Morita stwarzają realne szanse na powrót do zdrowia osób znajdujących się w śpiączce. Jednak jest to pierwszy etap powrotu do zdrowia i sprawności, kolejnym jest długotrwała i specjalistyczna rehabilitacja neurologiczna" - napisała Krystyna Kozłowska.


Źródło: Biuro RPP