Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców ze Stanford University School of Medicine dotyczące żywych urodzeń w Stanach Zjednoczonych wiąże dzieci starszych ojców ze zwiększonymi zagrożeniami w chwili narodzin, w tym niską wagą urodzeniową i napadami padaczkowymi. Dane sugerują nawet, że wiek ojca może wpływać na zdrowie matki w czasie ciąży, w szczególności na ryzyko zachorowania na cukrzycę.

„Mamy tendencję do analizowania matczynych czynników w ocenie ryzyka związanego z porodem, ale to badanie pokazuje, że posiadanie zdrowego dziecka to „sport zespołowy”, a wiek ojca również przyczynia się do zdrowia dziecka" - powiedział dr Michael Eisenberg.

Dane z ponad 40 milionów urodzeń pokazały, że dzieci urodzone przez ojców w „zaawansowanym wieku ojcowskim", które w przybliżeniu odpowiadają starszym niż 35 lat, były bardziej narażone na niekorzystne zdarzenia, takie jak mała masa urodzeniowa, napady padaczkowe i potrzeba wentylacji zaraz po urodzeniu. Mówiąc ogólnie, im starszy wiek ojca tym większe ryzyko. Na przykład mężczyźni, którzy ukończyli 45 lat, mieli o 14 procent większe prawdopodobieństwo, że ich dziecko urodzi się przedwcześnie, a mężczyźni w wieku 50 lat lub starsi mieli o 28 procent większe prawdopodobieństwo posiadania dziecka wymagającego przyjęcia na oddział intensywnej terapii noworodków.

Jednak liczby te nie są powodem, aby drastycznie zmienić jakiekolwiek plany życiowe, ponieważ ryzyko jest nadal stosunkowo niskie, powiedział Eisenberg. Porównał zwiększone ryzyko do zakupu biletów na loterii. „Jeśli kupisz dwa losy zamiast jednego, twoje szanse na wygraną wzrosną podwójnie, więc zwiększą się o 100 procent. Ale to jest względny wzrost, ponieważ Twoja szansa na wygraną w loterii nadal jesat bardzo mała. Jest to bardzo skrajny przykład, ale ta sama koncepcja może być stosowana do tego, jak myślimy o tych zagrożenia", tłumaczy.

Zwiększone ryzyko po 35 roku życia ojca

W roku 2017 Eisenberg opublikował wyniki badań, które pokazują, że liczba mężczyzn, którzy zostają ojcami w starszym wieku stale rośnie. Obecnie około 10 procent niemowląt posiada ojców w wieku powyżej 40 lat, podczas gdy cztery dekady temu było to tylko 4 procent.

„Te zmiany zachodzą nietylko w Stanach Zjednoczonych, na poziomie różnych ras, edukacji oraz geografii – wszędzie są widoczne te same wzorce. Dlatego uważam, że coraz ważniejsze staje się zrozumienie konsekwencji zdrowotnych dla niemowlęcia i matki jakie niesie zaawansowany wiek ojca”, podsumowuje.

Przeanalizowano dane z 40,5 milionów żywych urodzeń opartych o wiek ojców - młodszych niż 25 lat; 25 do 34; 35 do 44; 45 do 55; i powyżej 55 lat - pod kątem różnych parametrów, które mogą wpływać na wyniki, takie jak rasa, poziom wykształcenia, stan cywilny, historia palenia, dostęp do opieki, medycznej i wiek matki.

Dane sugerują, że gdy ojciec osiąga wiek 35 lat, ogólny wzrost ryzyka narodzin jest niewielki - z każdym rokiem, w którym mężczyzna starzeje się średnio gromadzą się dwie nowe mutacje w DNA jego nasienia.

Porównując dzieci 45-letnich lub starszych mężczyzn do potomstwa ojców w wieku 25-34 lat (średni wiek ojcostwa w Stanach Zjednoczonych) – ich dzieci były o 14 procent bardziej podatne na przyjęcie na OIT, 14 procent częściej dochodziło do przedwczesnych porodów, 18 procent częście doświadczały napadów padaczkowych oraz 14 procent częściej miały niską masę urodzeniową. Jeśli ojciec miał 50 lat lub więcej - prawdopodobieństwo, że noworodek będzie wymagał wentylacji po porodzie wzrosło o 10 procent, a prawdopodobieństwo, że będzie potrzebować pomocy oddziału intensywnej terapii noworodków o 28 procent.

Co było naprawdę zaskakujące to fakt, że istnieje związek pomiędzy zaawansowanym okresem ojcostwa a szansą, że matka rozwinie cukrzycę podczas ciąży. W przypadku mężczyzn w wieku 45 lat i starszych, ich partnerki miały o 28 procent większe prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę ciążową, niż kobiety bedące w ciąży z partnerem w wieku 25-34 lata. Eisenberg zwraca uwagę, że potencjalne mechanizmy biologiczne biorące w tym udział nie są do końca poznane, ale naukowcy podejrzewają, że łożysko matki może odgrywać tu również znaczącą rolę.

Źródło: sciencedaily.com