Grypa jest znacząco powiązana ze wzrostem ryzyka pojawienia się migotania przedsionków, które może być zredukowane poprzez szczepienia, jak wynika z nowych badań opublikowanych w Heartrythm.


Migotanie przedsionków (atrial fibrillation, AF) jest schorzeniem, w którym występuje nieregularny i często przyspieszony rytm serca. Jest to najbardziej rozpowszechniona arytmia serca w praktyce klinicznej, odpowiedzialna za częste hospitalizacje chorych, zaburzenia hemodynamiczne i powikłania zakrzepowo-zatorowe, przez co wiąże się z pięciokrotnym wzrostem ryzyka udaru mózgu.


Naukowcy z Tajwanu postanowili zbadać, czy grypa jest czynnikiem ryzyka dla wystąpienia AF oraz czy szczepienie przeciwko grypie zmniejsza to ryzyko. Mimo, że do końca nie udało się zbadać mechanizmu AF, zgromadzone dane sugerują, że zaangażowane są w to stan zapalny i autonomiczny układ nerwowy.


W latach 2000-2010 naukowcy na podstawie baz danych z Tajwanu zidentyfikowali ponad 11 000 pacjentów z nowo rozpoznanym AF. Do każdego pacjenta dopasowano czterech innych pacjentów w ramach grupy kontrolnej bez AF, przez co liczba ochotników badania wzrosła do blisko 57 000. Pacjenci, którzy nie przebyli grypy i nie zostali zaszczepieni stanowili grupę kontrolną. Analiza danych wykazała, że pacjenci ze zdiagnozowaną grypą, którzy nie byli zaszczepieni mieli o 18% większe ryzyko AF niż pacjenci z grupy kontrolnej. Pacjenci, którzy byli zaszczepieni lub przebyli wcześniej grypę mieli podobne ryzyko AF jak pacjenci z grupy kontrolnej. Tak więc szczepienie przeciwko grypie było związane z mniejszym ryzykiem AF w różnych grupach pacjentów.


"Biorąc pod uwagę wyniki przez nas prezentowane, powinniśmy pamiętać o możliwości AF, gdy pacjent zakażony grypą skarży sie na kołatanie serca lub przeżył udar niedokrwienny. Do zaszczepienia się przeciwko grypie powinni być zachęcani wszyscy pacjenci, a zwłaszcza Ci z wysokim ryzykiem migotania przedsionków, aby starać sie zapobiegać wystąpieniu migotania przedsionków, a w konsekwencji tego udaru mózgu " podkreślają badacze.


Mimo, że szczepienia przeciwko grypie są już zalecane wielu grupom pacjentów, to badanie sugeruje, że jest wiele więcej potencjalnych korzyści dla zdrowia publicznego z racji zaszczepienia się. Kolejnym nasuwającym się pytaniem jest, czy doraźne leczenie grypy - czy to poprzez zastosowanie leków przeciwwirusowych, czy przez ograniczanie stanu zapalnego związanego z infekcją – może zapobiegać wtórnym epizodom AF. Naukowcy już projektują badania mające rozwiązać tę kwestię.


Więcej na: sciencedaily.com