Według polskiego badania NATPOL na hipercholesterolemię cierpi 61% społeczeństwa (18 mln) z czego w ok. 65% nie jest ona rozpoznana (10,5 mln). Aby odpowiedzieć na stale rosnące potrzeby leczenia tego schorzenia naukowcy pracują nad nową, tańszą i bardziej efektywną terapią. Dr. Bryce Chackerian wraz ze swoim zespołem badawczym opracował szczepionkę znacząco obniżającą poziom cholesterolu LDL we krwi myszy i makaków.


Podwyższone stężenie cholesterolu LDL jest powodem odkładania się lipidów w wewnętrznej warstwie ściany naczyniowej. Tak powstałe blaszki miażdżycowe są powszechnie znanym czynnikiem ryzyka wielu chorób sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca czy udar mózgu.


Obecnie sztandarowym lekiem w farmakoterapii hipercholesterolemii są statyny, blokujące reduktazę HMGcoA, a tym samym produkcję endogennego cholesterolu. Jednak nie u wszystkich pacjentów osiągnięcie pożądanych stężeń poszczególnych frakcji lipidów jest możliwe. Zespół badawczy podkreśla, że wyprodukowana przez nich szczepionka może okazać się o wiele bardziej efektywna w terapii hipercholesterolemii.


Szczepionka działa poprzez blokowanie funkcji białka PCSK9 (proprotein convertase subtilisin/kexin type 9). Białko to posiada zdolność do wiązania się z receptorem LDL w wątrobie, przez co usuwanie cholesterolu LDL z krwi jest upośledzone. Blokowanie funkcji PCSK9 zmniejsza stężenie cholesterolu LDL poprzez zwiększenie jego wychwytu w wątrobie. Specjalnie na potrzeby badania naukowcy stworzyli bakteriofaga, który indukuje powstanie przeciwciał anty- PCSK9.


Nie jest to pierwsza terapia hipercholesterolemii ukierunkowana na białko PCSK9, w sierpniu tego roku FDA zaaprobowało lek o nazwie evolocumab będący monoklonalnym przeciwciałem anty-PCSK9. Dr. Chackerian podkreśla, że szczepionka może okazać się nie tylko bardziej efektywna od obecnych metod leczenia, ale także tańsza. Już pierwsza dawka znacząco obniżała poziom cholesterolu u badanych myszy i małp. Naukowcy planują dalsze badania z udziałem ludzi. Jeśli szczepionka okaże się skuteczna, będzie miała ogromny wpływ na zdrowie ludności na całym świecie.

Źródło: sciencedirect.com / medicalnewstoday.com