Od nowego roku szkolnego zostanie uruchomiony nowy program „Szkoła z witaminą”, łączący dotychczas realizowane w ramach Wspólnej Polityki Rolnej mechanizmy „Mleko w szkole” oraz „Owoce i warzywa w szkole” – poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Głównym celem zreformowanego programu jest efektywne promowanie wśród dzieci i młodzieży szkolnej zdrowego stylu życia i odżywiania się poprzez dystrybucję owoców i warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych do szkół oraz realizowanie towarzyszących działań edukacyjnych oraz promocyjnych.

Nowy program szkolny obejmie w Polsce ok. 1,9 mln dzieci z klas I-V szkół podstawowych. Według wskazań naukowych jest to grupa wiekowa najbardziej podatna na kształtowanie wzorów zachowań. W trakcie roku szkolnego dzieciom zostaną dostarczone bezpłatnie 84 porcje różnorodnych owoców i warzyw, w tym soków, oraz 74 porcje mleka i przetworów mlecznych, takich jak naturalny jogurt i kefir oraz serki twarożkowe.

Łączny unijny budżet programu to 250 mln euro, z czego dla Polski w jednym roku szkolny trafi ok. 26 mln zł. Ponadto na realizację dostaw owoców i warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych do szkół podstawowych przewidziano z budżetu krajowego 128,1 mln zł.


Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi