W środę (19 stycznia) w Legionowie otwarto uroczyście nowy szpital – filię Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM). Jej wybudowanie kosztowało 160 mln zł. Inwestycję sfinansowano w całość ze środków MON.

- Szpital legionowski ma do dyspozycji 90 łóżek, składa się z 6 oddziałów, są też 2 sale operacyjne. Szpital jest czynny całą dobę, 7 dni w tygodniu. 30% łóżek to są łóżka intensywnej opieki medycznej. To jest pewne nowe rozwiązanie, które wynika z doświadczeń Wojskowego Instytutu Medycznego. To bardzo mocno podkreślam, że to wszystko, co zostało zaplanowane i przeprowadzone w Legionowie opiera się na doświadczeniach WIM, na doświadczeniach kadry, lekarzy wojskowych i pracowników WIM-u, a wszyscy doskonale wiemy, że WIM odznacza się wysokim poziomem pomocy medycznej, ma bardzo mocną markę, renomę. Jestem pewien, że dobre zdrowie będzie w Legionowie, można powiedzieć, że już od dziś jest w Legionowie - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Szef resortu obrony narodowej przypomniał, że w ramach szpitala będzie funkcjonowała przychodnia, która umożliwi mieszkańcom regionu wykonywanie badań profilaktycznych.

- Chcę też podkreślić, że szpital będzie prowadził wiele akcji skierowanych do mieszkańców. I tak, już od 14 lutego szpital zaprasza na badania mieszkańców, bo profilaktyka jak wiemy, zawsze jest niezwykle istotna - mówił minister.

W szpitalu będą funkcjonować oddziały: kardiologiczny, chirurgiczny, intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, okulistyczny oraz ginekologiczny.

Łączny koszt inwestycji wyniósł 160 mln złotych i został pokryty w całości ze środków budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej. Funkcjonowanie szpitala nie będzie obciążeniem dla budżetu lokalnego samorządu i będzie rozliczane w ramach Wojskowego Instytutu Medycznego.


Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej