Rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu na ostatniej prostej. Trwają prace wykończeniowe i instalacja zakupionego sprzętu, w tym aparatury medycznej najnowszej generacji. W połowie przyszłego roku lecznica działać już będzie w nowo wybudowanych obiektach.

- Bryły wszystkich nowych budynków już stoją, ekipy specjalistów prowadzą obecnie prace tynkarskie i malarskie, układanie podłóg i montaż ścian działowych. W nowym budynku głównym montowane są meble i sprzęt medyczny wymagające wbudowania, trwają też finalne prace przy płycie umieszczonego na dachu lądowiska helikopterów medycznych. W budynku apteki robi się ostatnie poprawki wykończeniowe, a fachowcy pracują nad robotem aptecznym (szpitalna apteka będzie w pełni zautomatyzowana). Pawilony przeznaczone dla oddziałów zakaźnych i przychodni przyszpitalnych oraz oddziałów psychiatrycznych są na etapie zaawansowanych prac wykończeniowych – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Równolegle prowadzone są prace dotyczące instalacji sanitarnej i elektrycznej.

Wśród zakupionych już sprzętu i aparatury medycznej są m.in. połączony ze stołem operacyjnym angiograf z echokardiografem na salę operacyjną dedykowaną zabiegom naczyniowym, zintegrowany ze stołem operacyjnym 64-warstwowy tomograf komputerowy na salę operacyjną neurochirurgii, zestawy do operacji metodą laparoskopową, kolumny chirurgiczne i anestezjologiczne, stoły chirurgiczne, a także 128-warstwowy tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny, angiograf i aparat rentgenowski dla zakładu diagnostyki obrazowej oraz wyposażenie centralnej sterylizacji.

>>> ZOBACZ TEŻ: Opole: ECMO w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym

Znaczna część urządzeń systemowych umożliwiających pracę aparatury dla bloku operacyjnego i zakładu diagnostyki obrazowej – ciężkie elementy konstrukcyjne, rozdzielnie elektryczne, zasilanie awaryjne, zaopatrzenie w wodę i gazy medyczne, połączenia z systemem informatycznym szpitala – są wbudowywane w pomieszczenia. Można powiedzieć obrazowo, że to, co w tych pomieszczeniach zobaczymy, to wierzchołki góry lodowej – znaczna cześć urządzeń, umieszczona w ścianach, pod tynkiem, będzie niewidoczna.

W budynku, w którym pod jednym dachem ze szpitalną apteką zostanie ulokowana administracja placówki, trwają procedury odbiorowe. Wcześniej, wiele miesięcy temu, zostały oddane do użytku budynek parkingowy i dwa mniejsze budynki techniczne.

Jak poinformowała Beata Krzemińska - rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego, ze względu na konieczność zmian w początkowych założeniach, realizację projektu przedłużono do końca czerwca przyszłego roku. Jednak już w pierwszym kwartale 2020 rozpoczną się przenosiny oddziałów i innych struktur szpitala do nowo wybudowanych obiektów.

>>> ZOBACZ TEŻ: Gorzów Wlkp.: Szpital z certyfikatem zamkniętego systemu linii naczyniowej

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to najważniejsza obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Koszt całej inwestycji to 560 mln zł, z czego około 200 mln zł przeznaczono na najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach medycznego pakietu stulecia, czyli samorządowego wojewódzkiego programu modernizacji najważniejszych w Kujawsko-Pomorskiem placówek służby zdrowia.

Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne, spółka samorządu województwa, która jest inwestorem przedsięwzięcia, pracuje nad wstępną dokumentacją dotyczącą zastąpienia starego głównego budynku nowym obiektem, który spełniał będzie standardy funkcjonalne.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego