Trwa rekrutacja chętnych do udziału w pilotażowym programie kompleksowej rehabilitacji dla osób, które z powodu choroby lub wypadku straciły możliwość wykonywania dotychczasowego zawodu.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że uczestnicy projektu otrzymają pełne wsparcie z zakresu rehabilitacji medycznej, zawodowej i psychospołecznej. Osoby niepełnosprawne będą mogły korzystać z pobytu stałego w czterech ośrodkach lub dojeżdżać na zajęcia.

Projekt jest realizowany przy współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i Centralnym Instytutem Ochrony Pracy – Państwowym Instytutem Badawczym. W czerwcu PFRON podpisał umowy z czterema Ośrodkami Rehabilitacji Kompleksowej – w Wągrowcu, Ustroniu, Grębiszewie i Nałęczowie – które w ramach pilotażu, w ciągu trzech lat obejmą wsparciem 600 osób niepełnosprawnych z różnych regionów Polski.

Pilotaż potrwa do września 2022 r. ale pierwsi chętni trafią do ośrodków już we wrześniu br. Minimalny pobyt w ośrodku to 3-4 miesiące, natomiast średni czas pobytu to 9 miesięcy z możliwością wydłużenia do 12 miesięcy. Pobyt, rehabilitacja i szkolenia są bezpłatne.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój POWER 2014-2020) oraz przez Budżet Państwa. Jego wartość to 85,3 mln zł.


Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej