W piątek (22 września) rozpoczyna się trzecia edycja Festiwalu KultURO, który łączy badania naukowe i profilaktykę zdrowotną ze sztuką. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Festiwal KultURO to w tym roku już nie tylko urologia, ale medycyna rozumiana znaczenie szerzej. W programie znalazły się m.in.: III Jagielloński Dzień Urologii, Geriatrii i Medycyny Rodzinnej, koncert „EndoPower i Przyjaciele” oraz Dni Otwarte Kliniki Urologii. Lekarze innych specjalizacji włączają się w festiwal nie tylko merytorycznie, ale też muzycznie – do Krakowa przyjedzie zespół, w którego składzie są dwaj chirurdzy, ortopeda traumatolog i traumatolog z kliniki w Wolfenbuettel. Krakowskie wydarzenie zainauguruje tegoroczny Międzynarodowy Tydzień Urologii (Urology Week), a gościnny wykład wygłosi profesor z Uniwersytetu Stambulskiego.

W piątek, 22 września w Muzeum Inżynierii Miejskiej przy ul. św. Wawrzyńca w Krakowie, w ramach koncertu „EndoPower i przyjaciele”, zagrają znany z Formacji Nieżywych Schabuff Olek Klepacz (z zespołem OZD), a także Janusz Grzywacz, założyciel legendarnego Laboratorium. Wcześniej na scenie pojawią się Pro.k (dawniej Prokoncepcja), Frei Warschau, Kurtyna Siemiradzkiego i Mixtape z Niemiec. Gospodarze wieczoru, czyli występujący pod szyldem EndoPower rockmani-profesorowie urologii, zaskoczą publiczność nowymi utworami. Wieczór uświetni wystawa prac urologa-artysty Tomasza Wiatra.

W rozległym programie festiwalu najważniejsze miejsce zajmuje profilaktyka. W dniach 25-29 września organizatorzy zapraszają na bezpłatne badania do Katedry i Kliniki Urologii CM UJ w Krakowie. W zeszłym roku w podobnej akcji tylko jednego dnia udało się przebadać niemal 100 osób. Wynik był piorunujący.

- Spośród setki pacjentów aż u 15 osób wykryliśmy zmiany nowotworowe. Ten wynik obrazuje, jak wielka jest potrzeba badań profilaktycznych - mówi prof. Piotr Chłosta, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego, pomysłodawca Festiwalu KultURO.


Źródło: festiwalkulturo.pl | Urząd Miasta Krakowa