AMICUS Fundacja Łuszczycy i ŁZS już po raz czwarty organizuje na Dzień Bez Kamuflażu – cykl bezpłatnych spotkań ze specjalistami z zakresu medycyny i psychologii, który tym razem potrwa aż sześć dni. Celem akcji jest budowanie świadomości społecznej na temat przewlekłych, niezakaźnych chorób skóry, a przede wszystkim zachęcenie pacjentów do „zrzucenia” zbędnej – zwłaszcza w sierpniowe dni – odzieży zakrywającej zmiany skórne.

Tegoroczna – już czwarta edycja Tygodnia Bez Kamuflażu, ze względu na sytuację epidemiologiczną odbędzie się online. W dniach od 23 do 28 sierpnia w pokojach tematycznych będzie można zasięgnąć opinii wielu specjalistów dermatologii, alergologii, psychologii.

– Zeszłoroczna edycja Dnia bez Kamuflażu zgromadziła prawie 300 uczestników. Na tegoroczne wydarzenie rejestracja będzie otwarta do ostatniej chwili, aby jak najwięcej osób, które mają utrudniony dostęp do specjalistów, mogło dowiedzieć się więcej o chorobie swojej lub bliskiej osoby. Wierzę, że podobnie jak w minionych latach wydarzenie zgromadzi liczne grono pacjentów – mówi Dagmara Samselska, prezes AMICUS Fundacji Łuszczycy i ŁZS, organizatora Tygodnia Bez Kamuflażu.

Warsztaty online z kosmetologiem i makijażystką

Kobiety z chorobami skóry często ze smutkiem rezygnują z makijażu, czy zabiegów gabinetowych poprawiających urodę. Wcale nie musi tak być, dlatego podczas spotkań ze specjalistami skorzystać będzie można z warsztatów z makijażystką i szkolenia z doświadczonym kosmetologiem. Uczestnicy dowiedzą się jak pielęgnować skórę wrażliwą (m in. skóra osób z łuszczycą, z AZS, duża reaktywność na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, zmiany na skórze, uszkodzony płaszcz hydro-lipidowy), z jakich zabiegów gabinetowych można korzystać w określonym schorzeniu, a także nauczą się podstaw wykonania bezpiecznego makijażu. Każda z nas powinna mieć możliwość poczuć się wyjątkowo.

Pytania do ekspertów

W tym roku uczestnicy spotkań, oprócz rozmów z ekspertami za pośrednictwem czatu w trakcie spotkania, skorzystają z możliwości zadania pytań bezpośrednio dzwoniąc na numer infolinii PSOs łuszczyca pod 530 812 500.

Tegoroczne wydarzenie zostało objęte Patronatem Merytorycznym Konsultanta krajowego ds. dermatologii i wenerologii prof. dr hab. Joanny Narbutt oraz Konsultanta ds. dermatologii i wenerologii województwa mazowieckiego prof. nadzw. dr hab. Ireny Waleckiej, a także Patronatem Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę i ŁZS.

W Polsce na łuszczycę choruje ok. 1,2 mln osób. Szacuje się, że 80% zachorowań występuje pomiędzy 20-40 rokiem życia. Ponad 90% pacjentów z łuszczycą odczuwa, że choroba pogarsza, bądź znacząco pogarsza jakość ich życia. W przypadku AZS jest to ok. 93% chorych. Jak pokazują wyniki raportu „Łuszczyca. Optymalizacja leczenie” przygotowanego przez Amicus Fundację Łuszczycy i ŁZS, w czasie pandemii chorzy mieli utrudniony dostęp do opieki lekarskiej, część przerywała leczenie. Kolejny problem to bardzo duży odsetek pacjentów, którzy mimo leczenia nie widzą poprawy stanu skóry, a u części wręcz następuje pogorszenie. Co dziesiąty ankietowany z powodu łuszczycy stracił pracę.

Więcej informacji na stronie www.bezkamuflazu.info


Źródło: AMICUS Fundacja Łuszczycy i ŁZS