Już po raz czwarty odbywa się Letnia Akcja Edukacyjna kampanii Rakoobrona. W czarnym namiocie na plaży Gdynia Śródmieście dermatolodzy przeprowadzają bezpłatne badanie znamion.

Badanie znamion przeprowadzają lekarze z Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - partnera Letniej Akcji Edukacyjnej. Osoby odwiedzające namiot Rakoobrony mogą poznać zasady diety antyrakowej i porozmawiać z organizatorami o profilaktyce onkologicznej. Każdy, kto się przebada, otrzymuje kartkę autorstwa Magdaleny Danaj, znanej rysowniczki i ilustratorki (PoRysunki). Odwiedzenie specjalnego namiotu, to również okazja do sprawdzenia stanu wiedzy o czerniaku poprzez wypełnienie ankiety. Organizatorzy przygotowali także ulotki informacyjno-edukacyjne i gadżety, a dla najmłodszych - kącik z niespodziankami.

- Nasza akcja wpisała się w cykl wakacyjnych wydarzeń nad Bałtykiem. Powracamy na gdyńską plażę, by rozmawiać o profilaktyce czerniaka, ale przede wszystkim zachęcać do badań. Do namiotu Rakoobrony może zajrzeć każdy, kto chciałby zadbać o zdrowie podczas wakacji. Cieszymy się, że w działaniach wspierają nas dermatolodzy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. To gwarancja profesjonalnej diagnostyki i specjalistycznej wiedzy - mówi Agnieszka Łesiuk, dyrektor ds. projektów i komunikacji w Fundacji Sensoria.

Akcja trwa od 14 do 20 sierpnia, w godzinach 11:00-16:00. Patronat honorowy nad projektem objęli: Minister Zdrowia, Marszałek Województwa Pomorskiego i Prezydent Miasta Gdyni, partnerami są Gdański Uniwersytet Medyczny, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku i Gdyńskie Centrum Sportu.

Kampania jest prowadzona od 2014 roku, Z bezpłatnego badania znamion podczas akcji plenerowych Rakoobrony oraz w gabinecie stacjonarnym we Wrocławiu skorzystało ponad 10 tys. osób.


Źródło: Kampania Rakoobrona