Choroby przewlekłe są istotnym i coraz większym problemem w społeczeństwie- alarmuje Tonio Borg, komisarz UE ds. zdrowia. Unia chce więc aktywnie wdrażać skuteczne rozwiązania pomocne w walce z chorobami przewlekłymi.


Tonio Borg wylicza, że schorzenia przewlekłe to główny zabójca w Europie. co roku odpowiadają one bowiem za 86 proc. wszystkich zgonów w UE.


"Co roku dwa miliony ludzi umierają z powodu chorób układu krążenia i szacuje się, że 8% społeczeństwa ma cukrzycę – niektórzy ludzie niepotrzebnie. Wielu przypadkom chorób przewlekłych można zapobiec poprzez ograniczenie głównych czynników ryzyka, do których zalicza się palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, złe odżywianie i niedostateczną aktywność fizyczną"- wskazuje unijny komisarz.


Dlatego też państwa wspólnoty nie chcą ignorować narastającego problemu i wspólnie z organizacjami pozarządowymi i międzynarodowe oraz przedstawicielami sektorów zdrowia i ubezpieczeń chcą wypracować rozwiązania, na których powinna w przyszłości skupić się Unia Europejska.


Pierwsze działania już podjęto - gdyż wspólnie opracowano działania na rzecz promowania zdrowego starzenia się i walki z chorobami przewlekłymi poprzez wymianę dobrych praktyk i współpracę w celu poprawy polityki w dziedzinie cukrzycy w całej Europie.


Ponadto już wkrótce - w dniach 3-4 kwietnia - odbędzie się unijny szczyt, który poświęcony będzie chorobom przewlekłym - to właśnie w trakcie tego wydarzenia odbędzie się dyskusja na temat dalszych działań UE.


"Wspólnym celem tych działań jest wsparcie państw członkowskich w zmniejszeniu obciążenia chorobami przewlekłymi i – w rezultacie – ratowania życia w całej UE"- zapewnił Tonio Borg.

 

 

Źródło: www.pulsmedycyny.pl