Za niewiele ponad miesiąc uruchomione zostaną pierwsze gabinety stomatologiczne w szkołach podstawowych we Wrocławiu. Na początek opieką zostanie objętych ok. 3,5 tysiąca uczniów z pięciu wrocławskich podstawówek. W następnych miesiącach program ma zostać poszerzony o kolejne placówki - poinformował Urząd Miejski Wrocławia.

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 17 przy ul. Wieczystej, ZSP nr 1 przy ul. Zemskiej, Szkoła Podstawowa nr 83 przy ul. Boya-Żeleńskiego, SP nr 85 przy ul. Traugutta oraz Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 103 z Oddziałami Specjalnymi przy ul. Nowodworskiej – w tych pięciu placówkach jeszcze w czerwcu 2018 r. zaczną działać gabinety stomatologiczne dla uczniów.

– Zależy nam na tym, by dzieci miały zdrowe i zadbane zęby oraz by korzystały z opieki najlepszych stomatologów. Dlatego rozpoczynamy nasz pilotażowy program, który będziemy chcieli rozwijać, tak by wkrótce można było mówić nie o pięciu, ale już o dziesięciu takich specjalistycznych gabinetach we wrocławskich szkołach podstawowych – mówi Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia.

Nowy gabinet powstanie m.in. w ZSP nr 17 przy ul. Wieczystej 105. Obecnie w pomieszczeniu brakuje już tylko specjalistycznego sprzętu, który wkrótce się w nim pojawi. Od czerwca lekarz stomatolog będzie w nim dostępny trzy razy w tygodniu, w tym jeden dzień po południu, tak by móc spotkać się także z rodzicami dzieci.

– Od lat prowadzę profilaktykę w przedszkolu przy ul. Wieczystej i bardzo się cieszę, że nadal będę mogła spotykać moich małych pacjentów już jako uczniów szkoły podstawowej. Program jest bardzo ważny, gdyż aż 80% dzieci uczęszczających do wrocławskich podstawówek wymaga specjalistycznego leczenia stomatologicznego – podkreśla Anna Sumisławska, lekarz stomatolog, który poprowadzi gabinet w ZSP nr 17.

– Program pozwala promować profilaktykę, czyli zapobieganie schorzeniom uzębienia wśród dzieci i młodzieży we Wrocławiu. Z czasem chcemy rozwinąć go w większości wrocławskich placówek, dlatego będziemy ogłaszać kolejne konkursy dla stomatologów – informuje Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMW.

W kolejnych konkursach będą mogły startować podmioty, które znajdują się niedaleko szkoły. Dzięki temu lekarze nie będą zmuszeni do występowania o zgodę do Narodowego Funduszu Zdrowia na rozszerzenie lub przeniesienie swoich kontraktów. W szkolnych gabinetach będą bowiem prowadzić tylko profilaktykę oraz organizować zajęcia edukacyjne. Specjalistyczne leczenie będzie się natomiast odbywało w gabinetach lekarzy w bliskim sąsiedztwie szkoły.

W sumie z budżetu miasta na realizację programu profilaktyki zabezpieczono ponad 1,3 mln złotych plus 900 tys. złotych na dofinansowanie zakupu specjalistycznego sprzętu do gabinetów.

– Dziś spełniają się nasze marzenia. Chciałem podziękować urzędnikom prezydenta, że udało się nam zrealizować ten projekt. Od czerwca rozpoczniemy profilaktykę stomatologiczną. W przyszłości chcemy, by w każdej szkole podstawowej we Wrocławiu taka opieka była zagwarantowana. Tym samym przywrócimy gabinety stomatologiczne w placówkach w naszym mieście – tłumaczy Dominik Kłosowski, radny Rady Miejskiej Wrocławia oraz główny pomysłodawca programu.


Źródło: Urząd Miejski Wrocławia