W trakcie pandemii COVID-19 w przestrzeni medialnej coraz częściej pojawiały się informacje o pogarszającej się kondycji psychicznej społeczeństwa. Do świadomości publicznej zaczęły docierać informacje o skutkach, które mogą wywołać problemy psychiczne. O coraz szybciej rosnącej skali tego zjawiska, od 4 do 8 października, można posłuchać podczas III Krakowskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego „Human week”.

Organizatorami wydarzenia są Szpital Uniwersytecki w Krakowie we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie oraz Urzędem Miasta Krakowa. Temat przewodni tegorocznej edycji Human Week to „Przełomy i kryzysy – od narodzenia do starości”.

– To wydarzenie jest odpowiedzią na pandemiczną rzeczywistość, która naruszyła naszą równowagę psychiczną i sprawiła, że wielu z nas codziennie doświadczało nie tylko lęku czy bezradności, ale także samotności. Doceniliśmy jak ważna jest akceptacja, zrozumienie oraz wspierająca obecność innych – uważa Elżbieta Kois-Żurek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa - współorganizator tego wydarzenia.

W trakcie tego tygodnia planowane są spotkania, wykłady oraz prelekcje na żywo. Wśród prelegentów pojawią się znane osobowości ze świata psychiatrii jak prof. Bogdan de Barbaro, który poruszy zagadnienia wieku senioralnego, czy dr hab. Maciej Pilecki, który opowie o tym jak wychować geniusza, a także jak być szczęśliwym rodzicem szczęśliwego nastolatka.

Jednym z dodatkowych wydarzeń towarzyszących będzie także mecz towarzyski, który zostanie rozegrany w Hali Cracovii przy al. Focha 40. 6 października o godzinie 13.00. Naprzeciwko siebie stanie drużyna psychiatrów, a po drugiej współorganizatorów.

Wykłady odbywają się stacjonarnie w auli w Collegium Nowodworskiego przy ul. św. Anny 12 z zachowaniem środków epidemiologicznych. Wstęp jest wolny.

Szczegółowy program znajduje się tutaj.


Źródło: Urząd Miasta Krakowa