Przedstawiciele środowisk skupiających pacjentów, placówki medyczne, a także instytucje monitorujące jakość udzielania świadczeń zdrowotnych wzięli udział w spotkaniu dotyczącym realizacji projektu Przygotowanie, przetestowanie i wdrożenie do systemu opieki zdrowotnej organizacji opieki koordynowanej (OOK) – Etap I Opracowanie modeli zintegrowanej/koordynowanej opieki zdrowotnej dla Polski, zorganizowanym w dniu 23 lutego, w siedzibie Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia w Warszawie.

Jak informuje Biuro Komunikacji Społecznej, obecny na spotkaniu Prezes NFZ Tadeusz Jędrzejczyk podkreślił, że jedną z podstawowych kwestii przy wprowadzaniu koordynowanej opieki zdrowotnej w Polsce jest uzyskanie informacji o rzeczywistych oczekiwaniach pacjentów dotyczących opieki zdrowotnej i świadczonych usług. Przypomniał, że w tym celu Fundusz przeprowadził pilotażową ankietę dotyczącą badania poziomu satysfakcji pacjenta. – Chcemy, żeby pacjent uzyskał jak najlepszą pomoc medyczną na miarę naszych możliwości – zaznaczył Prezes NFZ.

W spotkaniu wzięli również udział przedstawiciele Fundacji MY PACJENCI, Fundacji Urszuli Jaworskiej oraz Federacji Pacjentów Polskich, a także reprezentanci Banku Światowego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Centrum Monitorowania Jakości, Biura Rzecznika Praw Pacjenta oraz Rządowej Rady Ludnościowej.

Projekt NFZ stanowi I etap wieloletniego procesu wdrażania w Polsce OOK. Następnymi krokami w implementacji zmian w systemie ochrony zdrowia będzie etap II - pilotażowy, realizowany w latach 2017-2021 w wybranych lokalizacjach oraz III etap - wdrożeniowy w całym kraju w perspektywie 2019–2023. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Więcej: nfz.gov.pl