1 czerwca – w Dzień Dziecka – wmurowany został kamień węgielny pod budowę Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży. Fundacja TVN łącznie przekaże na ten cel ponad 31 milionów złotych. Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży będzie ośrodkiem referencyjnym w Polsce. Innowacyjny i światowej klasy Centrum zostanie oddane do użytku w połowie 2024 roku.

W Polsce żyje około 7,5 mln dzieci i młodzieży – zdaniem ekspertów blisko 9% z nich wykazuje zaburzenia w stopniu wymagającym profesjonalnej pomocy psychiatrycznej i psychologicznej. W prawie 40-milionowym kraju pomoc świadczy zaledwie około 450 psychiatrów dziecięcych. W odpowiedzi na ten problem, w 2020 roku Fundacja TVN postanowiła zainicjować budowę Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży we współpracy z Instytutem „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”.

– Wierzymy, że czerwcu 2024 roku, czyli za dwa lata, Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży zacznie funkcjonować, jako miejsce referencyjne dla leczenia najmłodszych, którzy wymagają wsparcia z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym na wielu poziomach. Dziękuję wielu osobom i organizacjom, które wsparły ten projekt - przede wszystkim Fundacji TVN i Warner Bros. Discovery – podkreślił dr n. med. Marek Migdał, dyrektor Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”.

– Dzięki wszystkim, którzy nas wspierają, możemy robić to, co potrafimy robić najlepiej - czyli działać. Robimy to, co tylko możemy, aby w tych trudnych i przytłaczających - nie tylko dla dzieci - czasach stworzyć miejsce, które daje nadzieję. Budowa Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Warszawie nie będzie naszym jedynym takim projektem - problem niedostatecznej opieki psychiatrycznej występuje w całej Polsce. W związku z tym zamierzamy w kolejnym etapie budować sieci gabinetów psychiatryczno-psychologicznych w innych miastach – powiedziała Katarzyna Kolenda-Zaleska, prezes Fundacji TVN.


Źródło: Instytut "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka"