W 2021 r. przypada setna rocznica odkrycia insuliny - pierwszego ratującego życie leku na cukrzycę. W celu upamiętnienia tego przełomowego odkrycia, w ramach kampanii „Razem ścigamy się z cukrzycą”, powstała wyjątkowa wystawa fotograficzna. W akcję zaangażował się m.in. Mistrz Olimpijski w wioślarstwie – Michał Jeliński. Patronem wystawy jest Polskie Stowarzyszenie Diabetyków.

Insulina została odkryta 14 listopada 1921 roku przez dr Fredericka Bantinga - chirurga, ortopedę, oraz studenta medycyny Charlesa Besta, którzy pracowali w laboratorium kierowanym przez Jamesa Richarda Macleoda na Uniwersytecie w Toronto. Jest to jedno z największych odkryć medycznych XX wieku - insulina do dziś pozostaje jedyną skuteczną terapią dla osób z cukrzycą typu 1. Ten przełomowy moment w historii medycyny pozwolił uratować miliony istnień ludzkich na całym świecie i zapoczątkował erę innowacji w diabetologii.

Aby upamiętnić przełomowy moment w historii medycyny oraz oddać hołd odkrywcom insuliny, w ramach kampanii „Razem ścigamy się z cukrzycą”, której mecenasem jest firma Novo Nordisk, powstała wyjątkowa wystawa fotograficzna „100 lat insuliny – leku, który zmienił świat”.

Do 28 października za Domami Towarowymi Wars Sawa Junior, przy pasażu Wiecha w Warszawie, można oglądać fotografie prezentujące wątki historyczne związane z insuliną oraz współczesne portrety pacjentów z cukrzycą. Każda fotografia opatrzona jest krótkim komentarzem bohaterów wystawy, który podkreśla, co dla każdego z nich oznacza insulina.

Na wystawie zaprezentowano portrety: Michała Jelińskiego – sportowca i złotego medalisty Igrzysk Olimpijskich, Reginy Kostrzewy – emerytki i spełnionej prababci, Macieja Łysiaka – twórcy internetowego, Dominiki Sacharuk – wielokrotnej mistrzyni Polski w podnoszeniu ciężarów i Angeliny Ziembińskiej – blogerki.

Wystawa ma również na celu zwrócenie uwagi na fakt, że cukrzyca stanowi narastający problem społeczny o globalnej skali. Na świecie na cukrzycę choruje już ok. 420 milionów osób - w Polsce około 3 milionów. Szacuje się, że nawet milion Polaków nie wie, że choruje na cukrzycę.

- Podnoszenie świadomości społecznej na ten temat jest niezwykle istotne gdyż odpowiednia profilaktyka, pełni ważną rolę w zapobieganiu cukrzycy i jej powikłaniom. Ogromne znaczenie ma również edukacja diabetologiczna na temat zdrowej diety i aktywności fizycznej – mówi Anna Śliwińska, prezeska Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.


Źródło: infoWire.pl