Dorośli, którzy urodzili się przedwcześnie lub z wagą poniżej średniej, częściej mają „słabsze: kości i zwiększone ryzyko złamań i rozwoju osteoporozy w wieku późniejszym. Badanie przedstawione na Europejskim Kongresie Endokrynologicznym może prowadzić do zmian w rekomendacjach, obejmując prewencją także wyżej wymienione osoby.

W ramach profilaktyki choroby, u osób z grup wysokiego ryzyka wskazana jest dieta bogata w wapń i witaminę D, utrzymywanie stałej, prawidłowej masy ciała i aktywność fizyczna.

Na całym świecie około 10% dzieci rodzi się przed spodziewanym terminem i jest narażonych na wiele problemów zdrowotnych w przyszłości. Płód gromadzi swoje zapasy wapnia głównie w trzecim trymestrze ciąży. Jeśli proces ten nie zostanie ukończony z powodu porodu przedwczesnego, dzieci mogą cierpieć w przyszłości z powodu chorób kości. Na osteoporozę chorują najczęściej starsze kobiety, zwłaszcza po menopauzie, tracąc w tym okresie ochronnie działające estrogeny. Tkanka kostna ulega osłabieniu, masa kośćca maleje. Może stać się to przyczyną złamań patologicznych takich jak : złamanie Colesa, złamania trzonów kręgów i szyjki kości udowej.

W obecnej pracy prowadzonej przez zespół z Norwegian University of Science and Technology przebadano masę kośćca u 186 dorosłych obu płci. Szczytowa masa kostna jest osiągana w wieku 20-30 lat i jest dobrym wskaźnikiem ryzyka złamań. Z tego powodu wzorzec do badania stanowiła grupa osób w wieku 26-28 lat.

52 osoby w grupie urodziły się przedwcześnie z bardzo niską masą urodzeniową – VLBW (1265 g), 59 urodziło się o czasie z niską masą urodzeniową (2950 g). Pozostałe osoby urodzone w terminie z normalną masą ciała (3700 g) stanowiły grupie kontrolną.

Naukowcy zaobserwowali, że osoby z niską masą urodzeniową z obydwu grup miały mniejszą szczytową masę kostną w porównaniu do osób z grupy kontrolnej. Jednak po uwzględnieniu wzrostu – czynnika znacznie wpływającego na masę kostną – okazało się, że masa kostna w drugiej grupie jest prawidłowa. Mniejszy „rozmiar” ciała wiąże się z niższą masą kostną.

Jednak w pierwszej grupie sam wzrost nie mógł wytłumaczyć niższej masy kostnej, podkreślając tym samym, że jest to grupa wysokiego ryzyka.

Po uwzględnieniu takich czynników jak aktywność fizyczna i spożycie wapnia, różnice pomiędzy grupami nadal pozostały istotne.

Nałóg palenia papierosów był podobnie rozpowszechniony we wszystkich grupach, częstość przebytych złamań również była zbliżona.

Dr Chandima Balasuriya, główny autor pracy, podkreśla, że regularne badania i obserwacja dzieci urodzonych przedwcześnie jest bardzo ważna. „Należy zalecać dzieciom urodzonym przedwcześnie i z niską masa urodzeniową, aby spożywały pokarmy bogate w wapń i witaminę D oraz regularnie uprawiały sport. Pomoże to ustrzec je przed osteoporoza i złamaniami patologicznymi kości w przyszłości.”

Następnym etapem badania będzie określenie przyczyny, z powodu której dzieci rodzą się z niską masa urodzeniową. „Chcemy użyć ultrasonografii, aby zbadać czy dzieci z mała masą ciała są genetycznie zaprogramowane aby być mniejsze, czy jest to może efekt pewnych restrykcji wzrostowych. Analizujemy również próbki krwi matek pod kątem poziomu witamin A i D, aby sprawdzić, czy mogą one wpływać na masę kostną ich dzieci.” - mówi Dr Balasuriya.

Źródło : medicalnewstoday.com

Abstract: Influence of Prematurity and Low Birth Weight on Peak Bone Mass, Chandima Balasuriya, Mats P. Mosti, Kari Anne I. Evensen, Ann-Mari Brubakk, Marit S. Indredavik, Berit Schei, Astrid Kamilla Stunes, Unni Syversen, European Congress of Endocrinology