Kształceniu kadr medycznych, rozwijaniu badań naukowych oraz leczeniu chorych będzie służyło Uniwersyteckie Centrum Stomatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Akt erekcyjny pod jego budowę wmurowano w poniedziałek w Warszawie - poinformował WUM w przesłanym PAP komunikacie.

Gmach Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii WUM powstaje na terenie kampusu Banacha przy ul. Żwirki i Wigury 81, pomiędzy Centrum Biblioteczno-Informacyjnym a Centrum Badań Przedklinicznych.

W akcie zapisano m.in.: „Uniwersyteckie Centrum Stomatologii, posadowione w Kampusie Banacha przy ulicy Żwirki i Wigury 81, jest inwestycją na miarę XXI wieku, wyczekiwaną przez całą Społeczność Akademicką naszego Uniwersytetu, a szczególnie przez kadrę i studentów Wydziału Lekarsko-Dentystycznego”.

„Rok akademicki 2019/2020 studenci i pracownicy Wydziału Lekarsko-Dentystycznego rozpoczną w nowym, wspaniałym gmachu. Centrum służyło będzie kształceniu kadr medycznych, rozwijaniu badań naukowych oraz leczeniu chorych. To te zadania pokolenia stomatologów, działających obecnie w ramach Wydziału Lekarsko-Dentystycznego, realizują dokładnie od 200 lat" - powiedział podczas uroczystości rektor WUM prof. Mirosław Wielgoś.

Przypomniał, że obecny Wydział Lekarsko-Dentystyczny to społeczność akademicka licząca blisko 1000 osób, w tym 695 studentów, 52 doktorantów oraz 239 nauczycieli akademickich i pracowników. "To wspólnota, która jest jednym z filarów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i zasługuje na nowoczesny, przyjazny kadrze akademickiej, studentom i pacjentom gmach” - zaznaczył.

"Wszyscy: pracownicy, studenci i doktoranci – bardzo się cieszymy, że po wielu latach działania w bardzo trudnych warunkach w budynkach przy ulicach: Miodowej i Nowogrodzkiej za niewiele ponad rok wprowadzimy się tutaj - na Żwirki i Wigury 81. Nasz Wydział otrzyma warunki funkcjonowania, na jakie stomatologia w naszej uczelni czekała od dziesięcioleci” - mówiła dziekan prof. Elżbieta Mierzwińska-Nastalska.

Uniwersyteckie Centrum Stomatologii WUM to nowoczesny, siedmiokondygnacyjny gmach, który ma być gotowy w sierpniu 2019 r. Powierzchnia całkowita budynku wyniesie ok. 20 000 m2, zaś użytkowa ok. 7 700 m2. Oprócz nowoczesnego sprzętu, który już posiadają jednostki WLD, zakupionych zostanie 149 unitów stomatologicznych, a także inne wyposażenie. Łączna wartość dodatkowego sprzętu to 10 mln złotych.

Koszt całej inwestycji wynosi 81 mln złotych brutto. Wraz z działką, której właścicielem jest uczelnia, ok. 100 mln złotych. (PAP)

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl | WUM