Od grudnia wystawiono już ponad 5 mln elektronicznych zwolnień lekarskich - poinformowano podczas konferencji „Elektronizacja zwolnień lekarskich jako element strategii budowy e-państwa”, zorganizowanej przez ZUS.

Od 1 grudnia jedyną formą, w której można wystawiać zwolnienie lekarskie jest zwolnienie elektroniczne, obsługiwane przez system informatyczny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zwolnienia w wersji papierowej przestały obowiązywać z końcem listopada. Od grudnia wystawiono już ponad 5 mln elektronicznych zwolnień lekarskich; jedynie 28 tys., czyli niecałe 0,6 proc. stanowią zwolnienia papierowe. Średnio do ZUS wpływa 75 tys. zwolnień elektronicznych dziennie, czyli 52 na minutę.

Zgromadzeni na konferencji eksperci zgodnie podkreślali, że wprowadzenie obowiązku elektronizacji zwolnień to ogromny sukces.

– Wprowadziliśmy bezpłatny certyfikat dla lekarzy, udostępniliśmy środowisko testowe producentom aplikacji gabinetowych. Ułatwiliśmy lekarzom wystawianie elektronicznych zwolnień i cieszę się, że nasze starania przyniosły efekt – mówiła prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

– Nasza współpraca z lekarzami nabrała nowego wymiaru. Wspólnie z lekarzami projektowaliśmy i testowaliśmy nowe rozwiązania – zaznaczała Magdalena Mazur-Wolak, dyrektor Departamentu Obsługi Klientów. – Druga dobra praktyka to zmienione podejście do projektowania usługi – najpierw konsultowaliśmy z odbiorcami usługi, czego dokładnie potrzebują.

Podczas konferencji wręczono nagrody m.in. za szczególne zaangażowanie w popularyzację elektronicznych zwolnień lekarskich, współpracę przy projektowaniu rozwiązań dla lekarzy i pracodawców, wsparcie Zakładu w komunikacji o projekcie, wspieranie działań lokalnych w zakresie szkoleń i upowszechniania e-ZLA w środowisku lekarskim. Nagrody otrzymali przedstawiciele placówek medycznych, którzy zaangażowali się w projekt e-zwolnień, także dyrektorzy oddziałów i koordynatorzy za działania na rzecz efektywnego wdrożenia e-ZLA.


Źródło: ZUS