Trwają intensywne przygotowania do uruchomienia Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze. Coraz więcej pomieszczeń wyposażanych jest w nowoczesny sprzęt, który ma ratować zdrowie i życie małych Lubuszan - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Grze ma ruszyć jesienią br. Zostanie tam przeniesiony oddział pediatryczny i ginekologiczno-położniczy, który obecnie znajduje się w budynku L. W Centrum powstanie też oddział intensywnej terapii pediatrycznej. Ponadto możliwe będzie specjalistyczne leczenie dzieci – m.in. w zakresie onkologii, nefrologii czy hematologii. - Robimy to dla lubuskich kobiet, pragniemy zapewnić okołoporodową opiekę na europejskim poziomie - mówi Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

Placówka będzie też pełnić funkcję bazy naukowo-dydaktycznej dla Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Zanim jednak CZMiD przyjmie pierwszych pacjentów, konieczne jest odpowiednie dostosowanie obiektu i wyposażenia w specjalistyczny sprzęt. Już dziś część wnętrz coraz bardziej przypomina te docelowe, a w wyposażeniu kolejnych pomagają żołnierze 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego. Część sprzętu zakupionego do szpitala dziecięcego dzięki dotacjom - Urząd Marszałkowski przekazał Szpitalowi Uniwersyteckiemu na ten cel 30 mln zł - znajduje się bowiem w Nowym Kisielinie. Przestrzeń magazynową udostępniła tam bezpłatnie firma LCL SPEDITION.

Warto zaznaczyć, że przeprowadzka szpitala dziecięcego pozwoli na rozpoczęcie kolejnych inwestycji w Szpitalu Uniwersyteckim. Chodzi zwłaszcza o rozwój onkologii.

Najpierw był tu Szpital Tymczasowy

Przypomnijmy, że budowa CZMiD kosztowała 148 mln zł. 103,6 mln zł to środki pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie-2020. 41,6 mln zł to dotacja z budżetu Województwa Lubuskiego, a 2,7 mln zł - wkład własny szpitala. Prace budowlane miały się zakończyć w 2021 r. Ale wszystko pokrzyżowała pandemia COVID-19. Trzeba było działać błyskawicznie i zmienić przeznaczenie obiektu. Marszałek Elżbieta Anna Polak podjęła decyzję o utworzeniu w budynku Szpitala Tymczasowego.

Znacznie przyśpieszono prace i lecznica, w której przez ponad rok leczono najcięższe przypadki COVID-19, zaczęła funkcjonować 7 grudnia 2020 r. Jej działalność była kilkukrotnie przedłużana. Szpital Tymczasowy funkcjonował tu do końca marca 2022 r.

- Teraz chcemy, żeby Centrum Zdrowia Matki i Dziecka najpóźniej jesienią tego roku funkcjonowało już normalnie – mówi marszałek województwa lubuskiego, Elżbieta Anna Polak.

Mimo że budynek Centrum Zdrowia Matki i Dziecka będzie teraz wykorzystywany zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem, nie zapominajmy, że to jeszcze nie koniec pandemii. Dlatego sejmik województwa podjął decyzję o dofinansowaniu kwotą 10 mln zł szpitala w Torzymiu.

Pieniądze zostaną przeznaczone na modernizację obiektu, w którym znajdzie się 70 dodatkowych miejsc dla chorych na COVID-19. Początkowo miał tam mieścić się Oddział Geriatrii. Natomiast pacjenci z ciężkim przebiegiem COVID-19 będą leczeni na oddziałach zakaźnych w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego | Paweł Wańczko