Dzięki unijnemu dofinansowaniu oddziały anestezjologii i intensywnej terapii oraz okulistyki Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze zyskają nowe oblicze - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze rozpoczyna realizację kolejnej niezwykle ważnej inwestycji. Przebudowy i modernizacji doczeka się Kliniczny Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Kliniczny Oddział Okulistyki.

- Jest to projekt kluczowy obok termomodernizacji oraz budowy Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Bez OIOM-u szpital nie może działać, szczególnie że to właśnie w Zielonej Górze funkcjonuje jedyne w regionie centrum urazowe. W tym roku samorząd przekazał jednostkom ochrony zdrowia z własnego budżetu już 42 mln zł, z czego lwią część, bo aż 23 mln zł dostał właśnie Szpital Uniwersytecki m.in. na wkłady własne do projektów. Jest to bowiem jeden z naszych najważniejszych szpitali, więc musimy robić wszystko, aby poprawić dostępność do leczenia oraz jego jakość – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Jak podkreślał prezes lecznicy dr Marek Działoszyński, mimo realizacji wielu inwestycji, OIOM to od lat pięta achillesowa szpitala. - To miejsce musi być zreorganizowane i wybudowane na nowoczesnym poziomie, bo to jest gwarancja prowadzenia dobrych, wysokospecjalistycznych zabiegów, które już dzisiaj w tym szpitalu realizujemy. Pozyskaliśmy wielu fachowców oraz specjalistyczny sprzęt dzięki pani marszałek i zarządowi województwa. Teraz czas stworzyć odpowiednie warunki do leczenia – przekonywał.

Obecnie oddział anestezjologii i intensywnej terapii to 10 łóżek, 39 lekarzy, 24 pielęgniarki i 2 sekretarki. - Pracownicy radzą sobie, natomiast z nowoczesnym leczeniem niewiele ma to wspólnego – dodał prezes Działoszyński. Na remont czeka także okulistyka. Obecnie to oddział liczący 20 łóżek, na którym pracuje 14 lekarzy, 20 pielęgniarek, 3 sekretarki i kilkanaście tysięcy pacjentów rocznie.

Inwestycja ma zmienić komfort leczenia na tych oddziałach. Oba oddziały zyskają nowe łóżka. OIOM dodatkową przestrzeń. Okulistyka wzbogaci się o jedną salę operacyjną. To jak podkreślają medycy nowa jakość.

- Odkąd udało się powołać wydział lekarski na Uniwersytecie Zielonogórskim zmiany w szpitalu bardzo przyspieszyły. Pojawili się nowi ludzie, którzy przyszli do pracy i rozwijają medycynę w regionie. Jednym z elementów rozwoju są starania o stworzenie oddziału intensywnej terapii oraz nowego oddziału okulistyki z blokiem operacyjnym. Od dwóch lat zmagamy się z covid, który obnażył potrzeby intensywnej terapii i wielu innych dziedzin. Dzięki tej inwestycji będziemy mieli możliwość wprowadzenia nowej jakości – podkreślał dr n. med. Bartosz Kudliński – kierownik Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Zadowolenia nie kryje także Aldona Witek – Kierownik Klinicznego Oddziału Okulistyki. - Mamy bardzo dużo pacjentów i do dyspozycji stary budynek. Przez te wszystkie lata próbowaliśmy go przystosować, ale jak już kolega powiedział pandemia obnaża to, że trudno w tych pomieszczeniach się urządzić, aby było to bezpieczne dla pacjentów. Bolączką jest oczywiści brak miejsca, mała ilość węzłów sanitarnych. Więc cieszymy się, że w tej nowej przestrzeni warunki znacząco się poprawią. Najbardziej cieszymy się z dwóch sal operacyjnych. Bo jeszcze przed pandemią przeprowadzaliśmy 20 zabiegów dziennie, więc było naprawdę trudno – wyjaśniła.

Całkowita wartość projektu wynosi 26 575 362,50 zł, w tym dofinansowanie ze środków unijnych to kwota 21 639 751,93 zł, a z budżetu państwa – 4 548 086,94 zł.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego