Zbliżają się wybory samorządowe, a politycy zaczynają składać obietnice wyborcze. Co obiecują odnośnie ochrony zdrowia? Świecka służba zdrowia, przyciski życia, stop prywatyzacji, mniejsze kolejki do specjalistów. Co jeszcze?


1.    PO obiecuje więcej pieniędzy i mniejsze kolejki. Ewa Kopacz mówiła:
– Wierzę w Platformę, bo to jest naprawdę bardzo dobry projekt dla Polski i Polaków. I musimy ten projekt sprzedać jak najlepiej. Pokazać Polakom, co w tym projekcie jest. To jest zaangażowanie, odpowiedzialność, pełna troska o los każdego – podkreśliła szefowa rządu. Mieszkańcy Ostrowa Wlkp. pytali też Kopacz m.in. o to, jaki ma pomysł, aby zmniejszyć kolejki do lekarzy specjalistów, ponieważ jest to w dalszym ciągu duży problem. Premier zapowiedziała „200 milionów zł więcej dla NFZ w Wielkopolsce na rok 2015 rok.”. Podkreśliła, że od stycznia przyszłego roku rusza pakiet onkologiczny.

2.    PiS z kolei nie zamierza dopuścić do prywatyzacji szpitali 
– „Nie dopuścimy do prywatyzacji szpitali. Zdrowie Polaków nie może być przedmiotem gry rynkowej, gdzie liczy się tylko zysk a pacjent jest traktowany przedmiotowo”. Jarosław Kaczyński: W Polsce trzeba zmian – Trzeba zmian, trzeba w naszej ojczyźnie wiele zmienić. Wiele zmienić w jej życiu publicznym, w jej życiu społecznym – powiedział Kaczyński. Prezes PiS dodał, że przede wszystkim trzeba ułatwić życie Polakom, a najbardziej polskim rodzinom.

3.    PSL ogłasza, że nie boi się mierzyć z problemami służby zdrowia.
Na stronie PSL w programie wyborczym czytamy: Nie boimy się też mierzyć z problemami służby zdrowia. Wielu naszych samorządowców z sukcesem oddłużyło szpitale i skróciło kolejki do lekarzy.

4.    SLD obiecuje najwięcej.
Jeden z czterech filarów Leszka Millera to zdrowie. W Katowicach Miller przypomniał hasła programowe komitetu: – Chcemy, aby w Polsce było mądrze, zdrowo, bezpiecznie i samorządnie. Zatem co obiecuje SLD?


  • Wstrzymanie prywatyzacji i komercjalizacji szpitali.
  • Przekształcenie szpitali-spółek w spółki użyteczności publicznej działające na zasadzie non-profit.
  • NFZ finansuje wyłącznie publiczną służbę zdrowia.
  • W każdym powiecie Centra Informacyjne Zdrowia Publicznego zajmujące się udzielaniem pomocy pacjentom w poruszaniu się po systemie opieki zdrowotnej, informowaniem o prawach pacjenta i podejmowaniem interwencji w przypadku ich naruszenia.
  • Dzienne ośrodki opieki medycznej dla seniorów w każdym powiecie w ramach samorządowych programów zdrowotnych.
  • Opieka medyczna i stomatologiczna w szkołach w ramach samorządowych programów zdrowotnych.
  • Skrócenie kolejek do konsultacji specjalistycznych w kluczowych dziedzinach opieki zdrowotnej poprzez tworzenie samorządowych programów zdrowotnych.
  • Refundacja zabiegów in vitro w ramach samorządowych programów zdrowotnych.
  • Koordynacja zarządzania szpitalami na poziomie wojewódzkim.
  • Bezpłatna teleopieka nad osobami starszymi –  błyskawiczna forma pomocy w razie zagrożenia życia (tzw. przycisk życia).
  • Świecka służba zdrowia – wyciąganie konsekwencji wobec lekarzy nadużywających klauzuli sumienia.



Źródło: www.medexpress.pl