Naukowcy z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie– Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie prowadzą akademickie badanie kliniczne 2 fazy mające na celu ocenę bezpieczeństwa i aktywności klinicznej balstilimabu w monoterapii u pacjentów z zaawansowanym/przerzutowym rakiem skóry niebędącym czerniakiem (AGENONMELA). Badanie dedykowane jest chorym na nieoperacyjne/rozsiane nowotwory skóry (NMSC).

- Problemem klinicznym i społecznym dla chorych jest postępująca destrukcja tkanek skóry głowy, karku, czy tułowia, a rozległe rany z owrzodzeniami skutkują cierpieniem i bardzo niską jakością życia chorych. Badanie AGENOMELA daje możliwość zastosowania terapii eksperymentalnej u tych chorych, w szczególności niepowodzenia leczenia standardowego – tłumaczy prof. Iwona Lugowska, główny badacz i kierownik projektu AGENONMELA.

Realizacja badania jest możliwa dzięki środkom finansowym przekazanym przez Agencję Badań Medycznych oraz współpracy z amerykańską firma farmaceutyczna Agenus Inc, która bezpłatnie przekazała lek badany (Balstilimab) na rzecz chorych w Polsce. Prowadzenie klinicznych badań akademickich – jak informuje prof. Lugowska - jest z jednej strony wyzwaniem dla badacza, ale jednocześnie daje ogromną satysfakcję, ponieważ przedmiot badań akademicki najczęściej nie jest w kręgu zainteresowania przemysłu farmaceutycznego a jest na rzeczywistą potrzebę kliniczną.

Badanie AGENOMELA będzie prowadzone w Instytucie w Warszawie do 2024 roku, a chorzy zainteresowani udziałem proszeniu są o kontakt pod nr 22 5463381.

Źródło: ABM