Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych, Krajowa Izba Fizjoterapeutów, Naczelna Izba Aptekarska, w imieniu samorządów zrzeszających 130 tys. medyków, zwróciły się do Ministra Zdrowia z apelem „o realny dialog dotyczący jakości w systemie opieki zdrowotnej, z której wynikną konkretne efekty dla zdrowia i sprawności pacjenta”.

Poniżej publikujemy treść apelu w całości:

Jako przedstawiciele trzech samorządów zawodowych diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów i fizjoterapeutów, biorąc udział w dyskusji nad projektem o jakości, przedstawiamy rekomendacje niezbędnych zmian, które budowałyby rzeczywistą jakość dla pacjenta. W celu szczegółowego omówienia propozycji zapraszamy ministra zdrowia do udziału „Forum dla Jakości i Bezpieczeństwa Pacjenta”, w którym udział weźmie reprezentacja ponad 30 organizacji.

Perspektywa diagnostów, farmaceutów i fizjoterapeutów to rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo i jakość leczenia pacjenta.

Naczelna Izba Aptekarska apeluje o:

  1. Zwiększenie nadzoru nad farmakoterapią indywidualnego pacjenta w szpitalu, poprzez promowanie usług farmacji klinicznej.
  2. Wprowadzenie regulacji w obszarze leku własnego pacjenta w szpitalu i wprowadzenie niezbędnych wspólnych wytycznych MZ i NFZ.
  3. Mocniejsze zaznaczenie obszaru farmacji i farmakoterapii w standardach akredytacyjnych, aby obejmował infrastrukturę i obsługę procesów w aptekach szpitalnych.
  4. Konieczność uczestniczenia farmaceutów bezpośrednio w kontakcie z pacjentem (farmacja kliniczna) - przy czym szczegółowo chcemy rozwoju usług takich jak koncyliacja lekowa, przegląd itd.

Samorząd Diagnostów Laboratoryjnych apeluje o:

  1. Wprowadzenie do systemu porady diagnostycznej jako świadczenia medycznego bezpośrednio wpływające na wzrost jakości procesu diagnostyczno-terapeutycznego.
  2. Nadanie jakości i bezpieczeństwu w opiece zdrowotnej strategicznego znaczenia w wieloletniej perspektywie, realizowanej poprzez wdrażanie systemów zarządzania jakością w medycznych laboratoriach diagnostycznych.
  3. Uaktualnienie standardów jakości MZ i akredytacyjnych CMJ uwzględniających obszar medycyny laboratoryjnej.

Samorząd Fizjoterapeutów apeluje by:

  1. System zapewnił pacjentowi faktyczny dostęp do fizjoterapeuty w jak najwcześniejszej fazie zdiagnozowania choroby bez wielomiesięcznych kolejek, a w przypadku wybranych jednostek chorobowych - bez skierowania.
  2. Wprowadzono zmiany gwarantujące fizjoterapeutom większą samodzielność określania planu fizjoterapii i lepsze partnerstwo z lekarzem.
  3. Nadano szersze kompetencje fizjoterapeuty w systemie takie jak przerywanie ciągłości skóry, umożliwienie ordynacji leków, szczególnie przeciwbólowych, które są niezbędne przy niektórych zabiegach, rozszerzenie kompetencji diagnostycznych na potrzeby planowania fizjoterapii.
  4. Fizjoterapia wykonywana w warunkach domowych musi być jak najbliżej pacjenta i prowadzona bez zbędnych formalności.
  5. Włączenia fizjoterapeuty do zespołu terapeutycznego oraz wprowadzenia gwarancji fizjoterapii przy określonych jednostkach chorobowych.

Ponadto apelujemy, by system analizy błędów i wyciągania wniosków przebiegał na równych zasadach z innymi zawodami medycznymi. Uważamy, ze ustawa o jakości powinna adresować również aspekt przeciążenia personelu i zjawiska wypalenia zawodowego. Obciążony i przytłoczony wymaganiami jakościowymi personel medyczny powoduje wzrost ryzyka popełnienia błędów. Stoimy także na stanowisku, że w planowanej Radzie Akredytacyjnej zasiadali przedstawiciele wszystkich zawodów medycznych. Dla bezpieczeństwa pacjenta należy stworzyć normy minimalnego zatrudnienia dla wszystkich zawodów medycznych.

Przedstawiciele samorządów zawodów medycznych przypominają, że w pełni popierają uwagi zgłoszone do ustawy o jakości przez środowisko lekarzy.

Mówimy jednym głosem: „Ministerstwo zdrowia obiecuje zmiany, które w naszych obszarach wciąż się nie wydarzają. Taka sytuacja zrzuca problemy wynikające z niewydolności systemu na barki nas medyków. My powinniśmy się skupiać na tym co umiemy najlepiej - czyli brać udział w zespołowym procesie przywracania pacjentom zdrowia i sprawność a nie tłumaczyć się za system”

W razie niepodjęcia przez Ministerstwo Zdrowia realnych działań dotyczących zgłaszanych wielokrotnie potrzeb mogących poprawić jakość w ochronie zdrowia - przedstawiciele samorządów zawodów medycznych rozważą zbiorowy protestu.

Monika Pintal-Ślimak
Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych

Tomasz Dybek
Prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów

Elżbieta Piotrowska-Rutkowska
Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej