Psychiatrzy z Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu wymyślili aplikację, która wspiera leczenie chorych na schizofrenię paranoidalną.

Aplikacja przypomina pacjentom o konieczności zażycia leków, umożliwia przeprowadzenie wideoczatu z lekarzem oraz jest wyposażona w bibliotekę filmów instruktażowych i gry mające poprawić umiejętności poznawcze. Generuje ona również raporty dotyczące aktywności pacjenta, co pozwala stale monitorować jego stan zdrowia.

W oparciu o aplikację, naukowcy przeprowadzili badanie kliniczne, w którym wzięło udział 50 psychiatrów z całego kraju oraz 300 pacjentów. Przez rok czasu grupa pacjentów poza standardowymi wizytami w gabinecie lekarskim (co trzy miesiące), raz w miesiącu
brała udział w wideokonsultacjach z lekarzem oraz korzystała z innych opisanych wyżej funkcji aplikacji.

Analiza danych pokazała, że do 46 proc. wzrosło zażywanie przez chorych leków.

Na przeprowadzenie badań naukowcy otrzymali z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju aż 8 mln zł. Twórcy programu chcą, żeby ten rodzaj terapii był refundowany przez NFZ. Teraz przygotowują dla Funduszu projekt programu pilotażowego, dzięki któremu z telemedycznego rozwiązania skorzysta więcej chorych.

Światowy rynek telemedycyny wyceniany jest na 13 mld dol. Dynamiczny rozwój branża notuje zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie. Popularność telemedycyny ma – według ekspertów – rosnąć jeszcze szybciej, głównie z powodu oszczędności, jakie przynosi służbie zdrowia, oraz z racji tego, że umożliwia dokładną diagnostykę i kontrolę stanu zdrowia pacjentów na odległość.