Badania przeprowadzone w ostatnim czasie wykazały, iż aspiryna (kwas acetylosalicylowy, ASA) może pomóc zmniejszyć ryzyko raka piersi i czerniaka. Obecne oceny wykonane przez specjalistów z National Institutes of Health dodatkowo sugerują, iż kobiety, które zażywają niską dawkę aspiryny każdego dnia mogą obniżyć ryzyko nowotworu jajnika o 20 proc.


W ubiegłym roku w USA odnotowano 22 240 nowych przypadków nowotworu jajnika, a ponad 14 000 kobiet zmarło z tego powodu w 2014 r.


Ocenia się, iż jeśli nowotwór ten zdiagnozowany odpowiednio wcześnie może być skutecznie leczony. Jednak wykrywanie choroby we wczesnym stadium jest problematyczne. Objawy jak ból w podbrzuszu i uczucie wzdęcia są niecharakterystyczne i mogą być mylone np. ze schorzeniami przewodu pokarmowego.


Wykazano iż ryzyko zmian może być często podwyższone, jeśli w organizmie występuje przewlekły stan zapalny. We wcześniejszych badaniach zasugerowano więc, że stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) może wyraźnie zmniejszać takie prawdopodobieństwo.


Powiązanie stosowania NLPZ z ryzykiem nowotworu jajników nadal było jednak niejasne. Aby wyjaśnić tę zależność badaniu poddano niemal 20 000 kobiet (7 776 z rakiem jajnika i 11 843 bez wskazań onkologicznych). Badacze zwrócili uwagę na spożycie aspiryny i innych leków z grupy NLPZ, a także paracetamolu, który nie wykazuje działania przeciwzapalnego.


Okazało się, że kobiety które przyjmowały niskie dawki ASA (poniżej 100 mg) każdego dnia miały o 20 proc. niższe ryzyko wystąpienia nowotworu jajnika, w porównaniu z kobietami przyjmującymi go rzadziej niż raz w tygodniu. W przypadku innych leków z grupy NLPZ ryzyko było obniżone o 10 proc. u kobiet, które stosowały je przynajmniej raz w tygodniu, w porównaniu z kobietami stosującymi je rzadziej. Jednak wyniki te okazały się być nieistotne statystycznie. W przypadku stosowania paracetamolu w ogóle nie dopatrzono się istotnych statystycznie zmian.


Z drugiej strony ocenia się jednak, iż otrzymane wyniki mogą nie znaleźć przełożenia na codzienną praktykę, głównie ze względu na działania niepożądane aspiryny np. krwawienia z żołądka.

 

 

Źródło: www.medicalnewstoday.com