Prof. dr hab. med. Eugeniusz Jan Baran – absolwent AM we Wrocławiu. Od 2001 r. kierownik Katedry i Kliniki Dermatologii i Wenerologii AM we Wrocławiu. Zainteresowania naukowe dotyczą głównie Mikologii Lekarskiej. Uczestnik wielu międzynarodowych i krajowych badań klinicznych oceniających skuteczność leków przeciwgrzybiczych i innych leków stosowanych w dermatologii. Współautor dwóch podręczników: Atlas Chorób Skóry i Zarys Dermatologii Klinicznej, redaktor podręcznika Zarys Mikologii Lekarskiej, redaktor naczelny kwartalnika Mikologia Lekarska oraz członek Komitetu Naukowego kwartalnika Dermatologia Kliniczna i Zabiegowa. W dorobku posiada 325 prac naukowych opublikowanych w czasopismach polskich i zagranicznych. Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego oraz przewodniczący Sekcji Mikologicznej PTD (od 1989 r.). Członek wielu międzynarodowych towarzystw naukowych: European Academy of Dermatology and Venerology, European Nail Society, Internal Society of Human and Animal Mycology (ISHAM).

  • Zabiegi dermatochirurgiczne w gabinecie lekarza dermatologa

  • Postępy w diagnostyce i leczeniu grzybic stóp i paznokci

  • Łupież


Dr n. med. Maria Barancewicz-Łosek – absolwentka AM we Wrocławiu. Od 1976 r. zatrudniona w Katedrze i Klinice Dermatologii, Wenerologii i Alergologii. Zajmuje się głównie histopatologią skóry oraz dermatologią estetyczną. Bierze udział w szkoleniu studentów AM, lekarzy rodzinnych i lekarzy specjalizujących się z dermatologii. Do 2005 r. opiekun IV roku studentów Wydziału Lekarskiego. Autorka i współautorka ponad 60 prac naukowych oraz współautorka 3 podręczników. 7-krotnie nagradzana nagrodami JM Rektora AM we Wrocławiu za działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną. Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi. Członek Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Sekcji Medycyny Estetycznej PTL, Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Od 1992 r. pełni funkcję Konsultanta Wojewódzkiego ds. dermatologii i wenerologii. Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Oddziału Dolnośląskiego PTD. Członek Rady Wydziału Lekarskiego Kształcenia Podyplomowego AM we Wrocławiu.

  • Zabiegi dermatochirurgiczne w gabinecie lekarza dermatologa


Dr n. med. Rafał Janusz Bartkowiak – absolwent WAM, od 2001 r. wykładowca w Zakładzie Medycyny Ratunkowej i Medycyny Katastrof UM w Łodzi (wcześniej AM w Łodzi), asystent Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej, Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej USK nr 2 w Łodzi. W 2005 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk medycznych w specjalności chirurgia ogólna. Zainteresowania naukowe dotyczą zastosowania metod małoinwazyjnych w medycynie, ze szczególnym uwzględnieniem zastosowania technik laserowych w chirurgii oraz dermatochirurgii. Od kilku lat zajmuje się zastosowaniem metod skojarzonych w terapii blizn przerosłych i keloidów. Ma w dorobku kilkadziesiąt publikacji z zakresu dermatochirurgii, chirurgii oraz medycyny ratunkowej. Autor i współautor licznych wystąpień naukowych z zakresu dermatochirurgii. Członek rady naukowej czasopisma poświęconego dermatologii estetycznej i dermatochirurgii.

  • Nieinwazyjne i inwazyjne metody leczenia zmian potrądzikowych


Dr n. med. Andrzej Bieniek – adiunkt w Oddziale Chirurgii Dermatologicznej Kliniki Dermatologii AM we Wrocławiu. Pracę rozpoczął w IV Oddziale Chirurgicznym Szpitala im. Ludwika Rydygiera we Wrocławiu (ordynator – prof. dr hab. med. Leopold Oleszkiewicz). W 1988 r. uzyskał specjalizację I stopnia w zakresie chirurgii ogólnej (kierownik – dr n. med. Mirosław Nienartowicz), w tym samym roku rozpoczął pracę w Oddziale Chirurgii Plastycznej Szpitala Kolejowego we Wrocławiu (ordynator – dr n. med. Zygmunt Kratochwil). W 1994 r. uzyskał specjalizację II stopnia z zakresu chirurgii plastycznej (kierownik – dr n. med. Tadeusz Myczkowski) oraz rozpoczął pracę w Oddziale Chirurgii Dermatologicznej Kliniki Dermatologii i Wenerologii AM we Wrocławiu, gdzie pełni obecnie funkcję ordynatora. W 1996 r. po obronie pracy doktorskiej z zakresu chirurgii plastycznej uzyskał tytuł doktora nauk medycznych (promotor – prof. dr hab. med. Andrzej Wall). Odwiedził liczne zagraniczne ośrodki chirurgii plastycznej i dermatologicznej, między innymi: w Aachen, Hamburgu, Stuttgarcie, Paryżu, Dreźnie, Monachium, Lizbonie. Zajmuje się leczeniem chirurgicznym nowotworów i stanów przednowotworowych skóry, leczeniem zabiegowym nienowotworowych chorób dermatologicznych, leczeniem zniekształceń pourazowych, pooparzeniowych oraz niektórych wad wrodzonych. Prowadzi praktykę prywatną w zakresie chirurgii estetycznej. Autor i współautor licznych publikacji naukowych, w tym dwóch książek: Podstawowy kurs chirurgii skóry (Elsevier Polska, 2005) oraz Tumescencyjne znieczulenie nasiękowe i jego znaczenie we współczesnej chirurgii (Medpharm, 2007).

  • Zabiegi dermatochirurgiczne w gabinecie lekarza dermatologa


Prof. dr hab. med. Grażyna Broniarczyk-Dyła – Kierownik Kliniki Dermatologii Ogólnej, Estetycznej i Dermatochirurgii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Przewodnicząca Sekcji Dermatologii Estetycznej i V-ce Przewodnicząca Sekcji Dermatochirurgii Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Autorka wielu prac naukowych poświęconych problemom dermatologicznym, zwłaszcza z zakresu dermatologii estetycznej i chorób skóry owłosionej głowy. Ogłosiła wyniki wielu prac na zjazdach i kongresach, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych.

  • Rewitalizacja skóry – propozycje dermatologii estetycznej


Prof. dr hab. med. Ligia Brzezińska-Wcisło – absolwentka Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Od 1999 r. Kierownik Katedry i Kliniki Dermatologii Śląskiej Akademii Medycznej a obecnie Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Zainteresowania naukowe dotyczą trichologii klinicznej i doświadczalnej badań nad patogenezą i leczeniem twardziny układowej oraz nowoczesnego lecznictwa dermatologicznego łącznie z metodami fizykalnymi. W dorobku posiada 178 prac naukowych opublikowanych w czasopismach krajowych i zagranicznych oraz 175 doniesieńƒ zjazdowych w kraju i za granicą. Współautor monografii „Zachowawcze leczenie owrzodzeń żylnych podudzi” i skryptu dla studentów medycyny IV roku Wydziału Lekarskiego pt. „Choroby weneryczne i dermatozy okolic narządów płciowych” które ukazały się drukiem w wydawnictwie Śląskiej Akademii Medycznej oraz rozdziałów do książki pt. „Diagnostyka różnicowa objawów chorobowych” wydanej przez wydawnictwo lekarskie PZWL. Od 1999 r. do chwili obecnej pełni funkcję Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie dermatologii i wenerologii. Od 2001 r. do nadal jest przewodniczącą Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Od 1999 członek European Academy of Dermatology and Venerology. Od 2001 członek Zespołu Ekspertów do zaopiniowania danych o spełnieniu przez jednostkę kryteriów uprawniających do ubiegania się o wpis na listę Ministra Zdrowia do prowadzenia specjalizacji lub stażów kierunkowych w dziedzinie dermatologii i wenerologii.

  • Postępowanie w diagnostyce i leczeniu wypadania włosów

  • Łysienie plackowate (Alopecia areata)


Prof. dr hab. med. Magdalena Czarnecka-Operacz – absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, specjalista dziedzinie dermatologii, wenerologii oraz alergologii. W roku 2000 została kierownikiem Ośrodka Diagnostyki Chorób Alergicznych Katedry i Kliniki Dermatologii UM w Poznaniu. Od 2003 roku jest członkiem Sekcji Dermatologiczno-Wenerologicznej UEMS (European Union of Medical Specialists) w Brukseli. W kwietniu 2009 powierzono jej obowiązki Prezydenta ww. Sekcji. Jest też przewodniczącą Oddziału Poznańskiego Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, wice-przewodniczącą Sekcji Alergologicznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, członkiem Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii, Europejskiego Forum Dermatologicznego oraz Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej. Opublikowała ponad 200 prac naukowych. Jej główne zainteresowania naukowo-badawcze to choroby alergiczne skóry oraz dermatologia wieku dziecięcego.

  • Profilaktyka i leczenie atopowego zapalenia skóry u dzieci, młodzieży i dorosłych


Dr n. med. Anita Hryncewicz-Gwóźdź – absolwentka AM we Wrocławiu. Od 1997 r. zatrudniona jako asystentka, a następnie adiunkt w Klinice Dermatologicznej we Wrocławiu. W 1997 r. obrona doktoratu z zakresu dermatologii mikologicznej. Aktywnie uczestniczy w pracach dydaktycznych kliniki. Współpracując z Pracownią Mikologiczną rozwija zainteresowania naukowe z dziedziny mikologii i dermatologii. Ma w dorobku kilkadziesiąt publikacji z tego zakresu. Jest współautorką wystąpień na zjazdach i sympozjach. Wykładowca kursów mikologicznych przeprowadzanych w ramach podyplomowego kształcenia lekarzy dermatologów.

  • Postępy w diagnostyce i leczeniu grzybic stóp i paznokci

  • Łupież


Prof. dr hab. med. Andrzej Kaszuba – ukończył WAM w Łodzi w 1973 r. Kierownik II Katedry Dermatologii i Kliniki Dermatologii Dziecięcej UM w Łodzi. W latach 1995–1999 i 2003–2007 Przewodniczący Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, w latach 1995–2004 Wiceprezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Od 1995 r. członek Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii (EADV), od 2000 r. członek The European Society for Dermatological Research (ESDR). Zainteresowania naukowe dotyczą głównie łuszczycy, mykologii dermatologicznej, alergologii, kosmetologii, laserochirurgii. Przewodniczący Rady Naukowej Ars Medica Aesthetica oraz członek rad redakcyjnych lub naukowych 9 czasopism. Od wielu lat uczestniczy w krajowych i międzynarodowych badaniach klinicznych leków dermatologicznych. Posiada w dorobku naukowym 184 publikacje w specjalistycznych czasopismach medycznych oraz 167 doniesień na zjazdach i sympozjach naukowych w kraju i za granicą.

  • Nieinwazyjne i inwazyjne metody leczenia zmian potrądzikowych


Prof. dr hab. med. Andrzej Langner – absolwent AM w Warszawie. Od 1960 roku pracownik Kliniki Dermatologicznej w Warszawie. Profesor zwyczajny Akademii Medycznej w Warszawie; w latach 1984–2005 Kierownik Pracowni Farmakologii Klinicznej w Klinice Dermatologicznej AM. Obecnie Dyrektor Dermatologicznej Kliniki Uzdrowiskowej Zespołu Naukowo-Klinicznego „Iwolang” w Iwoniczu Zdroju oraz zastępca Przewodniczącego Komisji do Spraw Produktów Leczniczych. Autor ponad 350 prac naukowych. Główne zainteresowanie to patogenaza i leczenie trądziku. Członek Global Alliance of Improve Outcomes in Acne. Członek honorowy Niemieckiego Towarzystwa Dermatologicznego, Białoruskiego Towarzystwa Dermatologicznego oraz Towarzystwa Dermatologicznego Rosyjskiej Federacji.

  • Postępowanie w trądziku zwykłym


Dr n. med. Anna Lis-Święty – specjalista dermatolog-wenerolog, adiunkt w Katedrze i Klinice Dermatologii Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Autorka lub współautorka 72 publikacji w recenzowanych czasopismach krajowych lub zagranicznych oraz 64 doniesień zjazdowych w kraju i za granicą. Główne zainteresowania naukowe: choroby tkanki łącznej, trichologia, laseroterapia w dermatologii, choroby alergiczne skóry.

  • Łysienie plackowate (Alopecia areata)


Dr n. med. Ewa Plomer-Niezgoda – absolwentka AM we Wrocławiu. Od 1989 r. zatrudniona jako asystentka, a następnie adiunkt w Klinice Dermatologicznej we Wrocławiu. W 1996 r. obrona doktoratu z zakresu mikologii. Aktywnie uczestniczy w pracach dydaktycznych kliniki. Współpracując z Pracownią Mikologiczną rozwija zainteresowania naukowe z dziedziny mikologii i dermatologii. Autorka i współautorka kilkudziesięciu publikacji z zakresu mikologii i dermatologii; sekretarz pisma Mikologia Lekarska. Wykładowca kursów mikologicznych przeprowadzanych w ramach podyplomowego kształcenia lekarzy dermatologów.

  • Postępy w diagnostyce i leczeniu grzybic stóp i paznokci

  • Łupież


Dr n. med. Danuta Nowicka – absolwentka Wydziału Lekarskiego AM we Wrocławiu, słuchaczka Studiów Doktoranckich w Katedrze i Klinice Dermatologii, Wenerologii i Alergologii. Absolwentka Wydziału Kosmetologii Wyższej Szkoły Fizjoterapii we Wrocławiu. W 2002 r. rozpoczęła specjalizację z zakresu dermatologii i wenerologii pod kierownictwem dr Joanny Maj. Od pięciu lat w ramach współpracy z Wyższą Szkołą Fizjoterapii we Wrocławiu prowadzi zajęcia z zakresu dermatologii, chemii surowców kosmetycznych i dietetyki. Aktywnie uczestniczy w licznych konferencjach i szkoleniach z zakresu dermatologii estetycznej w kraju i za granicą. Autorka i współautorka wielu publikacji z tej dziedziny, ze szczególnym uwzględnieniem problemów pielęgnacji skóry z problemami dermatologicznymi. Autorka książki Dermatologia. Podręcznik dla studentów kosmetologii. (Górnicki 2007).

  • Zabiegi dermatochirurgiczne w gabinecie lekarza dermatologa


Dr n. med. Tomasz Rogoziński – absolwent AM w Warszawie. W latach 1976–2007 nauczyciel studentów polskich i anglojęzycznych oraz lekarzy i dermatologów w Klinice Dermatologicznej w Warszawie. Autor 78 prac opublikowanych w pismach polskich i zagranicznych. Główne zainteresowania to trądzik i infekcje wywołane przez dermatofity. Uczestnik wielu zjazdów krajowych i międzynarodowych. Współautor komputerowego programu do nauki dermatologii (SPIEAO, Francja), stypendysta fundacji Weston Fellow (Kanada). Od 1982 r. członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.

  • Leki recepturowe do stosowania zewnętrznego


Prof. dr hab. med. Wojciech Silny – absolwent AM w Poznaniu, specjalista z zakresu dermatologii, wenerologii i alergologii. W 1995 r. zorganizował Ośrodek Diagnostyki Chorób Alergicznych UM w Poznaniu, którym kierował do 2000 r. Od 2002 r. kierownik Katedry i Kliniki Dermatologii UM w Poznaniu. Główne zainteresowania to immunologia kliniczna i choroby alergiczne skóry. Autor ponad 300 publikacji w czasopismach krajowych i międzynarodowych. Od 2000 r. Przewodniczący Sekcji Alergologicznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, członek Europejskiego Towarzystwa Dermatologicznego i Wenerologicznego oraz Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej.

  • Profilaktyka i leczenie atopowego zapalenia skóry u dzieci, młodzieży i dorosłych


Dr n. med. Dariusz Wasilewski – absolwent I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, specjalista II stopnia z psychiatrii, doktor nauk medycznych, dyrektor Centrum Psychoprofilaktyki i Terapii w Warszawie, stały współpracownik Katedry i Kliniki Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Członek Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji (konsultant merytoryczny) oraz Międzynarodowego Towarzystwa Biomedycznych Badań nad Alkoholem (ISBRA). Dwukrotny zdobywca nagrody rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego za osiągnięcia naukowe. Członek komisji lekarskiej przy Warszawskim Uniwersytecie Medycznym kwalifikujàcej do przeszczepu wątroby w latach 1995-2000. Przewodniczący Zespołu ds. Walki z Depresją przy Ministrze Zdrowia. Współorganizator ogólnopolskiej kampanii informacyjnej „Depresja jest chorobą. Lecz depresję” w latach 2001-2002 oraz Dnia Walki z Depresją od 2003. Autor cyklicznego programu telewizyjnego „Psychiatria bez lęku” w latach 2000-2004. Konsultant serialu telewizyjnego „Na dobre i na złe”. Nauczyciel akademicki, od 15 lat prowadzący zajęcia ze studentami medycyny. Organizator kursów specjalistycznych dla lekarzy. Autor kilkudziesięciu publikacji w prasie krajowej i zagranicznej.

  • Psychodermatologia