Zastrzyk z komórek macierzystych może pomóc przywrócić prawidłowe odprowadzanie płynu przez kanaliki, których zablokowanie zwiększa ryzyko jaskry. Jest to wynik badania prowadzonego przez Veterans Affairs oraz zespół z University of Iowa.

Naukowcy kierowani przez dr Markusa Kuehn wstrzykiwali komórki macierzyste do oczu myszy z jaskrą. Napływ komórek regenerował drobny, delikatny skrawek tkanki zwanej beleczkowaniem, który służy jako dren w oczach, aby zapobiec gromadzeniu się płynu. Gdy płyn gromadzi się w oczach, wzrost ciśnienia może prowadzić do jaskry. Choroba ta uszkadza nerw i może doprowadzić do ślepoty.

„Wierzymy, że wymiana uszkodzonych lub utraconych komórek beleczkowania na zdrowe komórki- może prowadzić do funkcjonalnej odbudowy po przeszczepieniu ich do oczu z jaskrą” - napisał dr Kuehn na stronie internetowej swojego laboratorium.

Jego grupa zgłosiła swoje odkrycia w „Proceedings of National Academy of Sciences”. Jedną potencjalną zaletą tego podejścia jest to, że typ komórek macierzystych, które są używane - zwane indukowanymi pluripotencjalnymi komórkami macierzystymi - może być utworzony z komórek pobranych z własnej skóry pacjenta. To eliminuje etyczny kłopot stosowania płodowych komórek macierzystych, a także zmniejsza możliwość odrzucania przez pacjenta przeszczepionych komórek.

Zespół Kuehna był w stanie uzyskać wzrost komórek macierzystych z komórek, takich jak te, które pochodzą z siatki włókien kolagenowych w kącie przesączania oka przez hodowanie ich w roztworze, który był uprzednio „wzbogacony” rzeczywistymi ludzkimi komórkami siateczki beleczkowej.

Naukowcy zobaczyli, że zastrzyk komórek macierzystych prowadzi do proliferacji nowych komórek endogennych w beleczkowaniu. Innymi słowy, wydaje się, że komórki macierzyste nie tylko same przeżyły, ale sprawiły, że zostało wytwarzane więcej własnych komórek w oku, zwielokrotniając efekt terapeutyczny.

Zespół sprawdził efekty u myszy dziewięć tygodni po przeszczepie. Myszy laboratoryjne na ogół żyją tylko dwa lub trzy lata i dziewięć tygodni można w przybliżeniu porównać do około pięciu lub sześciu lat u ludzi.

Około 120000 Amerykanów jest niewidomych z powodu jaskry, zgodnie z Glaucoma Research Foundation. Afroamerykanie mają szczególnie wysokie ryzyko, tak jak osoby powyżej 60 roku życia, chorzy na cukrzycę i osoby z dodatnim wywiadem rodzinnym w kierunku jaskry. Choroba ta jest nieuleczalna, ale może być prowadzona tak, aby zapobiec ewentualnej utracie wzroku. Wśród zabiegów stosowanych obecnie są krople do oczu, laserowa lub tradycyjna chirurgia.

Naukowcy mówią, że są przekonani, że ich odkrycia dobrze rokują dla najbardziej rozpowszechnionej formy jaskry, znanej jako jaskra pierwotnie otwartego kąta. Oni jednak nie są jeszcze pewni, czy ich model myszy istotne odpowiada innym formom tej choroby.

Innym możliwym ograniczeniem badania może być to, że nowe komórek siateczki beleczkowej generowane wlewem komórek macierzystych w końcu same ulegają procesowi chorobowemu, który spowodował awarię w pierwszym miejscu. Będzie to wymagało powtórzenia leczenia. Nie wiadomo jednak, czy podejście wymagające wielu zabiegów z czasem będzie opłacalne. Naukowcy planują kontynuować to badanie naukowe.

Dr Markusa Kuehn prowadzi Glaucoma Cell Biology Laboratory na University of Iowa Carver College of Medicine i jest badaczem w Centrum Zapobiegania I Leczenia Utraty Zdolności Widzenia w Systemie Opieki Zdrowotnej Iowa City.


Źródło: medicalnewstoday.com