Nowe, tanie i nieinwazyjne badanie oczu może wykrywać chorobę Parkinsona przed jej objawami, w tym rozwinięcia drżenia i sztywności mięśni, co wynika z najnowszych badań na szczurach prowadzonych przez naukowców z UCL.

Naukowcy z UCL Institute of Ophthalmology odkryli nowy sposób obserwowania zmian w siatkówce, które mogą być widoczne w chorobie Parkinsona przed wystąpieniem zmian w mózgu i przed tym, gdy pierwsze objawy stają się widoczne.

Korzystając z narzędzi okulistycznych, które są rutynowo stosowane u optyków i w klinikach okulistycznych, naukowcy byli w stanie wykorzystać nową technikę obrazowania i obserwować te zmiany siatkówki na wczesnym etapie.

Metoda ta, opublikowana w czasopiśmie "Acta Neuropathologica Communications", pozwoliłaby na wcześniejszą diagnozę choroby Parkinsona, a także mogłaby być używana do monitorowania, jak pacjenci reagują na leczenie. Technika ta została już testowana na ludziach z jaskrą i rozpoczną się wkrótce próby w kierunku diagnostyki choroby Alzheimera. "Jest to potencjalnie rewolucyjny przełom we wczesnym diagnozowaniu i leczeniu jednej z najbardziej wyniszczających chorób na świecie", powiedział profesor Francesca Cordeiro, profesor UCL z Glaucoma & Retinal Neurodegeneration Studies, która prowadziła badania. "Badania te oznaczają, że możemy być w stanie interweniować znacznie wcześniej i skuteczniej leczyć ludzi z tej wyniszczającej choroby."

Choroba Parkinsona dotyka 1 na 500 osób i jest drugą co do częstości chorobą neurodegeneracyjną na całym świecie. Objawy zwykle stają się widoczne dopiero po zniszczeniu ponad 70 procent komórek wytwarzających dopaminę w mózgu. Skutkiem choroby są sztywność mięśni, spowolnienie ruchowe, drżenie i obniżona jakość życia. Po obserwacji zmian siatkówki w modelu doświadczalnym prof. Cordeiro i jej zespół leczył zwierzęta nowo sformułowaną wersją leku przeciwcukrzycowego- rozyglitazonem, który pomaga chronić komórki nerwowe.

Po użyciu tego leku, mieli oni wyraźny dowód na zmniejszoną śmierć komórek siatkówki, a także na działanie ochronne w mózgu, co sugeruje, że może mieć potencjał w leczeniu choroby Parkinsona. "Odkrycia te mają potencjał, aby ograniczyć, a może wyeliminować cierpienie tysięcy pacjentów, jeśli jesteśmy w stanie zdiagnozować ją wcześnie i leczyć przy użyciu tej nowej formy", powiedział główny autor dr Eduardo Normando, konsultant, będący okulistą w Zachodnim Szpitalu Okulistycznym i na UCL.

"Dowody, które mamy, silnie sugerują, że możemy być w stanie interweniować znacznie wcześniej i skuteczniej w leczeniu osób w tym wyniszczającym stanie, za pomocą tej nieinwazyjnej techniki obrazowania, a co ważne, także niedrogiej", powiedział dr Normando.

Źródło: medicalnnewstoday.com