3 marca w siedzibie organizacji Pracodawcy RP odbyło się spotkanie z Minister Beatą Małecką-Liberą oraz prof. Mirosławem Wysockim – krajowym konsultantem ds. zdrowia publicznego, w trakcie którego pierwszy raz zaprezentowano projekt ustawy o zdrowiu publicznym.

Projekt ustawy o zdrowiu publicznym zakłada koordynowanie wydatkowania środków na ochronę zdrowia przez wszystkie Ministerstwa i jednostki samorządu terytorialnego.

Jak informują Pracodawcy RP, szacuje się, że w sumie w pierwszym roku obowiązywania ustawy – w 2016 r. – na profilaktykę zostanie wydane ok. 1,5 mld zł. Ustawa zakłada utworzenie nowego produktu kontraktowego – porady profilaktycznej. Ma to spowodować zwiększenie dostępności profilaktyki oraz zwrócić lekarzom uwagę na tę problematykę.

Ustawa tworzy również instytucję Pełnomocnika Rządu ds. Zdrowia Publicznego – w randze Sekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia. Zakłada też powołanie Komitetu Sterującego Narodowego Programu Zdrowia oraz Rady do Spraw Zdrowia Publicznego.

Główne założenia Narodowego Programu Zdrowia to:
 
  • zatrzymanie wzrostu otyłości i cukrzycy do 2025 r.,
  • zmniejszenie odsetka palących o 2% w ciągu 5 lat,
  • zmniejszenie odsetka osób nieuprawiających aktywności fizycznej o 10% do 2025 r.,
  • zmniejszenie liczby osób pijących szkodliwie alkohol o 10% do 2025 r.