Podczas zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego w Filadelfii naukowcy ogłosili wstępnie, że pierwsza faza badań klinicznych preparatu AST-005 dowiodła, że jest on bezpieczny w stosowaniu i przynosi poprawę pacjentom dotkniętym łuszczycą.

– Te badania kliniczne umożliwiają naszym naukowcom ocenę bezpieczeństwa stosowania preparatu AST-005 i udowodnienie, że proponowana przez nas technologia może być użyta do punktowej terapii kwasami nukleinowymi(SNA) – powiedział dr David Giljohann.

Naukowcy przypomnieli, że organizm chorego na łuszczycę produkuje zbyt duże ilości białka TNF-alfa. Badania laboratoryjne pokazały już wcześniej, iż blokowanie produkcji TNF-alfa, dzięki wyciszaniu aktywności genów przez specjalnie skonstruowane łańcuchy RNA, okazywało się skuteczne w hamowaniu choroby. Proces ten trudno jednak wykorzystać w leczeniu ludzi. Łańcuchy RNA są bowiem przechwytywane przez mechanizmy obronne komórki.

Naukowcom z Northwestern University udało się opracować żel (AST-005) z tzw. sferycznymi kwasami nukleinowymi, które nie są niszczone przez enzymy. Preparat nakładany na skórę ma leczyć łuszczycę. Pierwsze wyniki wyglądają obiecująco. Wstępnie ogłoszono, iż AST-005 jest bezpieczny w stosowaniu i przynosi poprawę pacjentom.

Więcej: sciencealert.com / psoriasisnewstoday.com

Fot. International Institute for Nanotechnology at Northwestern University/YouTube