Chirurgia kręgosłupa: rozmawiają o małoinwazyjnych technikach operacyjnych

 W trakcie dziesiątego, jubileuszowego Forum Chirurgów Kręgosłupa (4-6 czerwca), organizowanego przez Polskie Towarzystwo Chirurgii Kręgosłupa w Świeradowie-Zdroju, eksperci z całego świata dyskutują m.in. o nowoczesnych, małoinwazyjnych technikach leczenia i zwiększeniu bezpieczeństwa pacjentów.

Dolegliwości kręgosłupa należą do najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Brak aktywności fizycznej, stres, nadwaga i siedzący tryb życia sprawiają, że bóle i zwyrodnienia kręgosłupa stają się coraz powszechniejsze.

- Głównym celem corocznych spotkań specjalistów jest doskonalenie technik operacyjnych, które zapewnią pacjentom szybki powrót do aktywności i przynoszą ulgę w dolegliwościach bólowych - mówi dr n. med. Paweł Jarmużek z Lubuskiego Ośrodka Neurochirurgii i Neurotraumatologii w Zielonej Górze.

Chirurgia kręgosłupa jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin medycyny, gdzie postęp w ciągu ostatnich 10-15 lat był ogromny. Szczególny rozwój zauważalny jest w technikach stabilizacji kręgosłupa, niewymagających rozległych operacji.

- Stosowane obecnie małoinwazyjne leczenie przezskórne znacznie skraca hospitalizację pacjenta i daje większy komfort leczenia. Postęp chirurgii kręgosłupa pozwala na pionizację pacjenta już w drugiej dobie po operacji - dodaje dr Jarmużek. Dzięki nowym metodom chory ma szansę na szybszy powrót do aktywności, także w życiu zawodowym oraz krótszy czas rehabilitacji, co znacznie zmniejsza koszty związane z długoterminowym leczeniem.


Źródło: www.rynekzdrowia.pl