Co roku 2 tys. Polaków traci lub uszkadza wzrok z powodu urazów

 



- Co roku u ok. 50 tys. Polaków dochodzi do urazów oczu, często zdarza się to podczas wakacji. U mężczyzn są to zwykle urazy mechaniczne, u kobiet zapalenia dróg łzowych wywołane używaniem kosmetyków - ostrzega okulista Radosław Różycki z Centrum Medycznego MML w Warszawie.

U blisko 2 tys. osób urazy oczu każdego roku doprowadzają do trwałej utraty wzroku lub znacznego pogorszenia ostrości widzenia.

Urazy okulistyczne najczęściej przytrafiają się mężczyznom. - Przypada na nich aż 73 proc. wszystkich tego rodzaju dolegliwości - podkreśla dr Radosław Różycki. Prawie co drugi zgłaszający się do okulisty pacjent z urazem oka jest w wieku od 18. do 45. lat. Co czwarty jest młodszy, poniżej 18 roku życia, i taki sam odsetek pacjentów jest powyżej 45. roku życia.

Większość osób sądzi, że urazy oczu zwykle przytrafiają się one na wolnym powietrzu, na przykład na plaży, podczas wycieczki lub uprawiania sportów. - Tak jednak nie jest, ponad 44 proc. urazów okulistycznych zdarza się w domu - wyjaśnia specjalista. Jedynie 15 proc. tego rodzaju kontuzji przytrafia się podczas wysiłku fizycznego, a drugie tyle ma miejsce w miejscu pracy. Na skutek wypadków komunikacyjnych dochodzi do 11 proc. urazów oczu.

Pacjenci najczęściej zgłaszają się do lekarza, ponieważ "coś im wpadło do oka". Urazy te stanowią 18 proc. wszystkich wizyt u okulisty powodowanych kontuzją oka. Ostre narzędzia są przyczyną ponad 13 proc. urazów oka, palec, pięść lub kolano - ponad 10 proc., a inne przedmioty trzymane w ręku - 9 proc. Do urazów oka doprowadza również używanie sprzętu sportowego (4,5 proc. takich przypadków), a do 3,5 proc. tych kontuzji dochodzi podczas coraz bardziej popularnych zawodów paintball.


Źródło: www.rynekzdrowia.pl