Nadal brakuje informacji na temat planowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia zmiany sposobu finansowania porad z powodu schorzeń przewlekłych – zwracają uwagę lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. – Transparentność i uczciwość procedury wymaga spełnienia trzech kluczowych warunków, zarówno pod względem finansowym, organizacyjnym, jak i informatycznym – dodaje w piśmie do Filipa Nowaka, Prezesa NFZ oraz Agnieszki Pachciarz, Dyrektor WOW NFZ w Poznaniu Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Według zaplanowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia (w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Krajowym Konsultantem w dziedzinie medycyny rodzinnej) zmiany sposobu finansowania porad z powodu schorzeń przewlekłych – dotychczasowy wskaźnik 3,2 ma zostać zastąpiony dodatkiem za wielochorobowość.

– Niestety, NFZ do tej pory nie przekazał nam żadnych informacji odnośnie nowej procedury. Nie wiemy też, czy zostaną spełnione trzy kluczowe warunki, będące gwarancją jej przejrzystości. Po pierwsze – system informatyczny NFZ powinien już od lutego 2023 roku umożliwiać sprawozdawanie porad okodowanych więcej niż 3 chorób (minimum 4 choroby przewlekłe i 3 choroby bieżące), gdyż pacjenci w POZ co do zasady nie zgłaszają się z jednym problemem zdrowotnym. Po drugie – świadczeniodawcy co miesiąc powinni otrzymywać raporty zwrotne zawierające informację o tym, którzy pacjenci nie zostali zakwalifikowani do finansowania wskaźnikiem 3,2 w związku z tym, że korzystali z tego samego powodu z porad w AOS (temat ten wymaga dalszych uzgodnień i doprecyzowania, co do przejęcia opieki przez AOS, w przypadku zdjęcia pacjenta z listy pacjentów chorób przewlekłych aż na 12 miesięcy). Po trzecie – świadczeniodawcy muszą zostać poinformowani, które miesiące zostaną poddane ocenie kwalifikacyjnej do finansowania za wielochorobowość po przesłaniu lipcowego raportu statystycznego. To ostatnie jest o tyle ważne, że w istotny sposób skrócona została lista kodów klasyfikacji ICD-10, które będą brane pod uwagę po zmianie sposobu finansowania – podkreśla Bożena Janicka.

W piśmie skierowanym do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Dyrektor WOW NFZ lekarze PPOZ zwrócili się o przekazanie odpowiedzi na kluczowe pytania:

  • kiedy systemy informatyczne NFZ pozwolą świadczeniodawcom sprawozdawać więcej niż trzy choroby?
  • kiedy świadczeniodawcy zaczną otrzymywać informację zwrotną po przesłaniu raportu statystycznego o nieuznanych przez NFZ poradach finansowanych wskaźnikiem 3,2, a od lipca dodatkiem za wielochorobowość z powodu porad udzielonych w AOS z tym samym kodem ICD-10 w ciągu ostatnich 6 miesięcy? (konieczne jest określenie zasad dalszej opieki w AOS),
  • czy AOS przejmie dalszą opiekę nad pacjentem z chorobą przewlekłą, czy pacjent wróci do POZ)?
  • jaki będzie pierwszy okres sprawozdawczy finansowany dodatkiem za wielochorobowość i które miesiące będą wstecz oceniane pod kątem sprawozdawania porad udzielanych w ocenianym okresie w POZ i AOS okodowanych tym samym kodem ICD-10?

– Biorąc pod uwagę powyższe, czyli zapowiadaną 6-miesięczną analizę danych (a więc od lutego 2023) wnioskuję o uznanie sprawy za bardzo pilną, gdyż dotyczy wszystkich świadczeniodawców i świadczeniobiorców w Polsce – apeluje Bożena Janicka.


Źródło: PPOZ