Stale rosnąca liczba chorych nie idzie w parze z wydatkami na terapię. Analitycy firmy Sequence dostarczają niezbitych dowodów, że polski system ochrony zdrowia pod względem wydatków na leczenie cukrzycy znajduje się na szarym końcu Europy. Jak ustawa refundacyjna wpłynęła na wydatki pacjentów z cukrzycą?

Nie pomogło objęcie refundacją analogów długo działających insulin oraz rozszerzenie wskazań refundacyjnych metforminy - od 2011 roku wydatki refundacyjne na leczenie pacjentów zmagających się z cukrzycą zmniejszyły się o blisko 360 mln złotych.

Analitycy rynku przypominają, że pod względem wydatków Polska znajduje się na niechlubnym, szarym końcu listy państw UE. Dane z 2013 roku mówią, że średnie roczne wydatki na jednego pacjenta z cukrzycą wynoszą 1037 USD i są aż dziesięć razy niższe niż w Norwegii będącej europejskim liderem. Sytuacji nie poprawiło wejście w życie ustawy refundacyjnej.

„Po wprowadzeniu w życie nowych regulacji refundacyjnych znacząco spadł poziom wydatków płatnika publicznego na refundację w aptekach otwartych. Wydatki te w 2013 roku kształtowały się na poziomie o 1 mld zł niższym niż zakładał plan NFZ na ten rok i ok. 1,5 mld zł niższym niż w 2011 roku. Niestety oszczędności NFZ nie przekładają się poprawę sytuacji polskich pacjentów z cukrzycą” – mówi Stefan Bogusławski, partner i analityk w firmie Sequence.

Największe spadki na przestrzeni trzech lat odnotowano w diagnostyce diabetologicznej, gdzie wydatki refundacyjne na paski stosowane w glukometrach spadły o 280 mln złotych i na koniec 2013 roku wynosiły 394 mln złotych. Znacznie niższą refundację odnotowano także w insulinach - i to pomimo objęcia refundacją w 2012 roku nowej grupy analogów długo działających. Ja wskazują analitycy rynku w analogi długo działające są grupą leków, które stosowane są zdecydowanie rzadziej niż w  innych krajach UE - wszystko przez niezwykle restrykcyjne kryteria refundacyjne, w wyniku których niewielu pacjentów ma uprawnienia do tej grupy leków. Łączne wydatki NFZ na wszystkie rodzaje insulin zmalały o 75 mln złotych i w 2013 roku wyniosły 583 mln złotych.

Cukrzyca od lat jest jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych - szacuje się, że cierpi na nią 3 mln Polaków z czego co trzeci nie jest jej świadomy. Na świecie choroba została nazwana "dżumą współczesnej cywilizacji" - i przez Organizację Narodów Zjednoczonych jako pierwsza choroba niezakaźna uznana została za epidemię XXI wieku. Szacuje się, że do 2030 roku na całym globie zmagać się z nią będzie ponad 550 mln pacjentów.


Źródło: www.pulsmedycyny.pl