W Polsce czerniaka rozpoznaje się zbyt późno, dlatego 1 na 3 chorych umiera. Tymczasem wczesne wykrycie tego złośliwego nowotworu daje 97% szans na całkowite wyleczenie. W sobotę, 25 maja, Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia organizują Dzień Otwarty poświęcony profilaktyce nowotworów skóry, szczególnie czerniaka, w ramach kampanii społecznej Planuję Długie Życie.

Krajowy Rejestr Nowotworów podaje, że umieralność z powodu czerniaka w Polsce jest o 20% wyższa niż średnia dla Unii Europejskiej. Według danych Akademii Czerniaka w 2015 roku liczba zgonów związanych z tym złośliwym nowotworem skóry przekroczyła 1500. Dla porównania w 1990 roku umieralność była o ponad połowę mniejsza.

– Na przestrzeni ostatnich lat obserwuje się znaczny wzrost zachorowań na nowotwory skóry, przede wszystkim czerniaka – potwierdza prof. n. med. Irena Walecka, konsultant wojewódzki w dziedzinie dermatologii i wenerologii oraz kierownik Kliniki Dermatologii CMKP Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

W sobotę, 25 maja podczas Dnia Otwartego, Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia będą zachęcali do skontrolowania znamion skórnych. W każdym województwie staną specjalne stanowiska MZ i NFZ, gdzie lekarze dermatolodzy bezpłatnie sprawdzą dermatoskopem podejrzane znamiona.

Więcej: nfz.gov.pl