W nocy 6 stycznia 2020 r. w hospicjum w Chojnicach przy ulicy Strzeleckiej wybuchł pożar. Zginęły w nim cztery osoby, a ponad 20 zostało poszkodowanych.

Pożar wybuchł ok. godz. 3.00 w jednym z pomieszczeń zajmowanych przez pensjonariusza. Prawdopodobnie jego przyczyną było zaprószenie ognia. Informacja o pożarze dotarła do służb o godz. 3.11. Na miejsce skierowano 14 zastępów straży pożarnej i patrol policji. Cała akcja przebiegała bardzo sprawnie i trwała ok. 25 min. W hospicjum łącznie było 26 osób. Niestety w wyniku tego zdarzenia 4 osoby poniosły śmierć.

Osoby poszkodowane zostały przewiezione do szpitali w Chojnicach i Człuchowie. Wśród nich jest 20 pensjonariuszy hospicjum, dwie pracownice placówki oraz dwóch policjantów, którzy brali udział w ewakuacji pacjentów.

Na miejscu zdarzenia zostały przeprowadzone szczegółowe oględziny z biegłym z zakresu pożarnictwa. Śledczy wykonali dokumentację fotograficzną oraz zabezpieczyli ślady i dokumenty z placówki do dalszej analizy. Cały czas trwa ustalanie przyczyn pożaru.

Życiu przebywających w szpitalach nie zagraża niebezpieczeństwo. Podopieczni hospicjum pozostaną w szpitalach kilka dni. W tym czasie władze miasta będą kontaktować się z innymi placówkami opieki paliatywnej, aby umieścić w nich chojnickich pacjentów. Hospicjum według burmistrza Arseniusza Finstera będzie wyłączone z użytkowania przez dwa miesiące.

W mieście ogłoszono dwudniową żałobę, która ma potrwać do środy wieczorem. Odwołano wszystkie imprezy m.in. Orszak Trzech Króli. Solidarność z ofiarami, poszkodowanymi i ich rodzinami wyraził marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. - Będziemy szukać sposobu, aby pomóc w jak najszybszym przywróceniu działania tej placówki hospicyjnej. Póki co łączę się w bólu z rodzinami ofiar i trzymam mocno kciuki, aby wszyscy poszkodowani szybko wrócili do zdrowia – napisał na Facebooku marszałek. Swoją pomoc zadeklarował również rzecznik Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Mariusz Szymański.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego | Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku | Urząd Miejski w Chojnicach