3 października w Ministerstwie Zdrowia odbyła się konferencja prasowa inaugurująca kampanię edukacyjno-informacyjną „Depresja. Rozumiesz – Pomagasz” z udziałem wiceministra zdrowia Zbigniewa Króla.

"Depresja to choroba, którą z powodzeniem leczy się i z którą można wygrać walkę. Chcemy poprzez różne formy przekazu zwrócić uwagę publiczną na temat depresji, ale też na swoiste świadectwa wygranej walki z tą chorobą oraz pokazać, gdzie można się zwrócić, by otrzymać pomoc" – mówił wiceminister Król.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja zajmuje 4. miejsce na liście najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Szacuje się, że do 2020 roku zajmie pierwszą pozycję. Niestety, aż 80% Polaków (Sondaż przeprowadzony przez dom badawczy Synergion w grudniu 2017 r., metodą CAWI, n=1000) czuje niedosyt wiedzy o tej chorobie, jej objawach i leczeniu. Może to oznaczać, że wiele przypadków depresji, w otoczeniu lub osobiście przeżywanych, jest pomijanych lub błędnie interpretowanych. By to zmienić Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło ogólnopolską kampanię „DEPRESJA. Rozumiesz – pomagasz”.

Celem kampanii jest edukacja w zakresie profilaktyki i wczesnego rozpoznawania symptomów choroby. W związku z tym, że problem może dotyczyć każdego, uwzględniono potrzeby trzech grup zwiększonego ryzyka:

  • młodzieży w okresie dojrzewania (ryzyko depresji młodzieńczej),
  • kobiet w okresie okołoporodowym (ryzyko depresji poporodowej),
  • osób w podeszłym wieku (ryzyko depresji wieku podeszłego).

Kampania ma walczyć ze stygmatyzacją osób chorujących na depresję, dostarczać rzetelnej wiedzy o chorobie, a przede wszystkim budować świadomość tego, że depresja jest chorobą uleczalną i nie powoduje trwałego upośledzenia funkcjonowania.

Kampania „Depresja. Rozumiesz – Pomagasz” potrwa do końca 2020 r. Projekt realizowany jest w ramach Programu Zapobiegania Depresji w Polsce na lata 2016-2020. Więcej informacji znaleźć można na stronie kampanii www.wyleczdepresje.pl

Źródło: Ministerstwo Zdrowia