W nowym badaniu prowadzonym przez Uniwersytet w Sussex stwierdzono naukowe dowody „wyższego” stanu świadomości. Wykorzystując technologię obrazowania mózgu naukowcy mierzyli małe pola magnetyczne wytwarzane w mózgu i stwierdzili, że po zastosowaniu trzech leków psychodelicznych jeden pomiar poziomu świadomości - różnorodność sygnałów neuronowych - był znacznie wyższy.

Psychodeliki to grupa substancji psychoaktywnych wywołujących zmiany percepcji, świadomości, sposobu myślenia oraz sposobu odczuwania emocji. Psychodeliki od innych substancji psychoaktywnych tj. stymulantów czy depresantów odróżnia to, że nie wpływają bezpośrednio na znane nam stany umysłu, ale indukują doświadczenia zdecydowanie różne od zwykłego stanu umysłu. Doświadczenia te często są porównywane do odmiennych stanów świadomości: transu, medytacji, marzeń sennych.

W trakcie badania porównywano stan osób pod wpływem leków psychodelicznych ze stanem uczestników nie zażywających tych substancji. Neurobiolodzy obserwowali trwały wzrost różnorodności sygnałów neuronowych u tych pierwszych jako miernik złożoności aktywności mózgu.

Różnorodność sygnałów mózgu dostarcza mierzalnego wskaźnika poziomu świadomości. Na przykład ludzie, którzy są w stanie czuwania, wykazują bardziej zróżnicowaną aktywność nerwową niż osoby w trakcie snu.

Jest to jednak pierwsze badanie wykazujące zróżnicowanie sygnału mózgu, które sięga głębiej niż stan podstawowej świadomości. Poprzednie badania skupiały się na obniżonych stanach świadomości takich jak sen, znieczulenie czy stan „wegetatywny”, czyli zespół apalityczny.

Naukowcy twierdzą, że potrzeba więcej badań używając bardziej wyrafinowanych i zróżnicowanych modeli, aby potwierdzić otrzymane wyniki.

Naukowcy z Centrum Badań nad Świadomością podają, że to odkrycie wykazuje, iż mózg zachowuje się zupełnie inaczej niż zwykle pod wpływem tych substancji. W stanie psychodelicznym elektryczna aktywność mózgu jest mniej przewidywalna i mniej zintegrowana niż w normalnym świadomym przebudzeniu. Stan psychodeliczny wydaje się być „wyższym” poziomem świadomości, ale tylko w odniesieniu do tego konkretnego wskaźnika jakim jest wzrost globalnej różnorodności sygnałów neuroprzekaźnikowych.

Podczas badania zdrowi ochotnicy otrzymali jedną z trzech substancji, które powodują stan psychodeliczny: psylocybinę, ketaminę lub LSD.

Wykorzystując technologię obrazowania mózgu mierzono małe pola magnetyczne wytwarzane w mózgu i stwierdzono, że po spożyciu wyżej wymienionych związków miara świadomego poziomu, czyli różnorodność sygnałów neuronowych - była znacznie wyższa.

Naukowcy dzięki temu doświadczeniu odkryli korelacje między intensywnością doświadczeń psychodelicznych zgłoszanych przez ochotników a zmianami w różnorodności sygnału. Oznacza to, że działanie tych leków ma powiązania nie tylko z globalnymi zmianami mózgu wywoływanymi, ale także z aspektami dynamiki mózgu, która leży u podstaw określonych aspektów świadomego doznania.

Wyniki niniejszego badania pomagają zrozumieć również, co dzieje się w mózgach ludzi, gdy doświadczają rozszerzenia świadomości pod wpływem psychodelików i jak poziom świadomości i świadoma treść są ze sobą powiązane.

Nie oznacza to, że stan psychodeliczny jest „lepszym” lub bardziej pożądanym stanem świadomości, podkreślają naukowcy. Wydaje się, że psychodeliczny stan mózgu jest charakterystyczny i może być powiązany z innymi globalnymi zmianami poziomu świadomości np. snem czy znieczuleniem. Podobne zmiany w różnorodności sygnału stwierdzono dla wszystkich trzech substancji pomimo ich zupełnie innej farmakologii. Dokładne badania nad psychodeliką zyskują coraz większą uwagę, zwłaszcza ze względu na potencjał terapeutyczny jaki mogą posiadać te leki, jeśli byłyby stosowane w sposób rozsądny i pod ścisłym nadzorem lekarza.Wyniki tych badań mogłyby być wykorzystane w kontekście terapeutycznym na przykład w trakcie leczenia ciężkiej depresji przebadanymi lekami.

Obecnie zespół badawczy pracuje nad określeniem jak konkretne zmiany w przepływie informacji w mózgu są podparte specyficznymi aspektami doświadczenia psychodelicznego np. takimi jak halucynacje.

Źródło: sciencedaily.com