W porównaniu do dzieci urodzonych naturalnie, dzieci urodzone w wyniku cesarskiego cięcia miały o 40 proc. większe szanse na nadwagę lub otyłość w dzieciństwie. Związek ten był jeszcze silniejszy, jeśli ich matka miała nadwagę lub otyłość, co sugeruje, że u otyłych matek porody naturalne mogą pomóc zmniejszyć międzypokoleniowy związek otyłości.

Wnioski płynące z badania utrzymują się, nawet po uwzględnieniu wieku matki w momencie porodu, rasy, wykształcenia, wskaźnika masy ciała sprzed ciąży, przyrostu masy ciała w czasie ciąży, ekspozycji na zanieczyszczenia powietrza oraz masy urodzeniowej dziecka.

Naukowcy zauważyli, że nadwaga u matki często wiąże się z nadwagą lub otyłością dzieci, niezależnie od tego, jak dziecko się rodzi, ale efekt był silniejszy u kobiet, które urodziły przez cesarskie cięcie.

„Uważamy, że przyczyną tej różnicy może być wynik działania korzystnych drobnoustrojów znajdujących się w kanale rodnym, na które noworodki są narażone podczas porodu", powiedział główny autor badania Noel Mueller, profesor epidemiologii na Johns Hopkins University. „Podejrzewamy, że te mikroby mogą oddziaływać korzystnie na zdrowie dziecka, w tym zwiększenie metabolizmu i ćwiczenie układu odpornościowego."

„Potrzebujemy więcej badań, aby ustalić, czy ekspozycja noworodków urodzonych przez cesarskie cięcie, na działanie drobnoustrojów pochwowych przy urodzeniu może zmniejszyć ich przyszłe ryzyko zaburzeń metabolicznych, takich jak otyłość."

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące 1441 donoszonych noworodków z Bostońskich raportów urodzenia. Wśród badanej grupy, 57 procent kobiet, które urodziły przez cięcie cesarskie było otyłych, a wśród tych, które urodziły siłami natury, było 53 procent otyłych. W momencie pomiaru wyniku dzieci były w wieku od dwóch do ośmiu lat.

Źródło: medicalnewstoday.com