W dniu 18 kwietnia,  po raz pierwszy w klinice „Budzik”, obchodzono  „Dzień pacjenta w śpiączce”. Z tej okazji do kliniki z całej Polski przyjechały dzieci wybudzone w „Budziku”. Dzieci wraz z rodzinami mogły osobiście podziękować tym, którzy pomagali im obudzić się ze śpiączki - lekarzom, rehabilitantom, pielęgniarkom, pedagogom i darczyńcom.

Pierwsza część obchodów odbyła się w holu głównym Kliniki Budzik gdzie Pani Ewa Błaszczyk przywitała wszystkich zgromadzonych - lekarzy, personel, przedstawicieli mediów oraz gwiazdy sobotnich uroczystości czyli obecnych pacjentów Budzika oraz byłych podopiecznych - wybudzonych.

Następnie nadszedł czas na przedstawienie osób, fundacji i podmiotów dzięki którym powstała Klinika Budzik a wybudzone dzieci wręczyły prezenty ich przedstawicielom. Krótkie przemówienie wygłosił również dyrektor Kliniki Budzik - Andrzej Lach.

Na koniec pierwszej części zgromadzona publiczność mogła zobaczyć zwiastun filmu dokumentalnego pt. „Budzik” w reżyserii Pana Piotra Małeckiego.

Dzień wcześniej klinikę „Budzik” odwiedziła Premier Ewa Kopacz, która zwiedziła Klinikę, spotkała się z pacjentami i ich rodzicami oraz personelem Budzika. Na zakończenie otrzymała kwiaty od 10-letniej Weroniki – pacjentki, która w ostatnich dniach wybudziła się tu ze śpiączki.

Klinika „Budzik” została uruchomiona w lipcu 2013 roku jako pierwszy w Polsce szpital dla dzieci po ciężkich urazach mózgu. Klinika posiada 17 łóżek, z pełną infrastrukturą niezbędną do hospitalizacji i rehabilitacji neurologicznej dzieci. Leczenie w klinice jest bezpłatne dzięki finansowaniu ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.

Osiągnięcia kliniki „Budzik” zostały dostrzeżone na arenie międzynarodowej. Placówce została przyznana nagroda Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W zeszłym tygodniu w klinice „Budzik” została wybudzona ze śpiączki kolejna 18. osoba.

Źródło: kilinikabudzik.pl / premier.gov.pl