E-receptę transgraniczną można już realizować w siedmiu państwach UE - poinformowało Centrum e-Zdrowia.

E-recepta transgraniczna to określenie dla każdej recepty elektronicznej, którą można zrealizować w innym państwie niż to, w którym została wystawiona.

Już teraz obywatele Polski mogą wykupić leki na e-receptę transgraniczną w: Chorwacji, Finlandii, Estonii, Czechach, Grecji, Portugalii oraz Hiszpanii (na razie dotyczy aptek z Madrytu, Wysp Kanaryjskich, Kraju Basków, Katalonii, Estremadury, Aragonii, Kastylii i León, Andaluzji, Kastylii-La Mancha, Galicji, Nawarry, Ceuty i Melilli, Wspólnoty Walencji oraz Kantabrii). Obywatele tych krajów mogą również wykupić swoją e-receptę transgraniczną w Polsce.

Jak Pacjent może zrealizować e-receptę transgraniczną

Centrum e-Zdrowia przypomina, że w celu realizacji za granicą e-recepty transgranicznej, konieczne jest wyrażenie zgody przez pacjenta w Internetowym Koncie Pacjenta. Więcej informacji na ten temat: TUTAJ.

Warto również pamiętać, że przed zrealizowaniem przez zagranicznego pacjenta e-recepty trangranicznej w Polsce, konieczne jest umożliwienie mu zapoznania się z Informacją dla Pacjenta. Tłumaczenia informacji dla pacjenta według kraju znajdują się TUTAJ. Ponadto, na wskazanej stronie znajdują się także listy dostępnych usług w poszczególnych krajach.

Więcej informacji:

Źródło: Centrum e-Zdrowia