Nie ma odwrotu, moje stanowisko jest tu twarde. Od 1 lipca e-zwolnienia mają charakter obligatoryjny - powiedziała na konferencji prasowej minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Minister zapowiedziała, że przygotowuje oficjalne odpowiedzi na pisma organizacji lekarskich, które apelowały o zmianę przepisów w tej sprawie. Z takim wnioskiem jako pierwsi zwrócili się lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, w których opinii, obligatoryjne wystawianie druków ZUS ZLA w formie elektronicznej z dniem 1 lipca 2018 roku jest niemożliwe. Zdaniem medyków, bardzo poważnym utrudnieniem przy wprowadzaniu e-zwolnień jest wiek lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej – zdecydowaną większość stanowią osoby w wieku emerytalnym/przedemerytalnym i niewielu z nich korzysta z komputerów. Lekarze z PPOZ zwracali również uwagę, że zdecydowana mniejszość placówek poz jest w pełni zinformatyzowana, a sprawne wdrożenie i funkcjonowanie e-zwolnień może być dodatkowo zakłócone przez trudności z dostępnością internetową na terenie kraju.

Zdaniem Elżbiety Rafalskiej przedłużenie wejścia w życie ustawy nie rozwiąże wskazywanych problemów. „Nie uciekniemy przed cyfryzacją.(…)Musimy się przełamać” - mówiła minister na konferencji prasowej.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie mają zapewnić szybszą kontrolę poprawności wykorzystania zwolnienia. Z danych ZUS wynika, że w 2016 roku Polacy spędzili na zwolnieniach lekarskich łącznie 276,3 milionów dni i z tego tytułu wypłacono z ubezpieczeń społecznych świadczenia na 16,2 mld zł. Ponadto e-zwolnienia mają być także ułatwieniem dla pacjentów, którzy nie będą musieli martwić się o terminowe dostarczenie zwolnień do pracodawcy albo ZUS.

Lekarze mogą wystawić dokument na Platformie Usług Elektronicznych ZUS albo w aplikacji, której używają w swoim gabinecie. Przypominamy, że programem w pełni dostosowanym do wystawianie e-zwolnień oraz przygotowanym do innych elektronicznych rozwiązań (m.in. e-recepta) jest Gabinet drWidget - to pierwsza w Polsce aplikacja gabinetowa w pełni obsługująca certyfikat ZUS, dzięki któremu można szybko i wygodnie autoryzować elektroniczne zwolnienia lekarskie. Program umożliwia także autoryzację e-ZLA przy pomocy podpisu kwalifikowanego lub profilu zaufanego ePUAP. LekSeek Polska, twórca programu, ułatwia dodatkowo lekarzom załatwienie formalności, związanych z podpisem kwalifikowanym. Lekarz może powierzyć firmie jego wyrobienie - i to bez żadnych opłat. Oszczędza więc pieniądze i czas.

W razie pytań dotyczących dostępu do aplikacji, bezpieczeństwa danych czy jakichkolwiek innych kwestii zapraszamy do kontaktu z z konsultantami pod nr telefonu 33 445 43 45 lub drogą mailową na kontakt@drw.pl.

Dla wszystkich zainteresowanych na stronie www.drw.pl dostępna jest wersja demonstracyjna programu (z fikcyjnymi danymi), która pozwala zapoznać się z programem i jego różnymi funkcjami.

Fot. P. Tracz / KPRM