Pierwszy przypadek przekazania drogą płciową tej choroby wirusowej udokumentowano w Liberii.

Jak wykazała analiza genetyczna, mężczyzna, który przeszedł zakażenie wirusem Ebola, przeniósł śmiertelny wirus na swoją partnerkę w trakcie stosunku bez zabezpieczenia, który odbył się miesiące po negatywnych testach w jej kierunku.


Jak donieśli naukowcy w New England Journal of Medicine, kobieta z Liberii, która zachorowała i zmarła w marcu, jest pierwszą znaną osobą zarażoną wirusem Ebola drogą płciową. Zazwyczaj, ludzie nabywają ten wirus poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi chorego lub niedawno zmarłego pacjenta.


Jednakże eksperci zdawali sobie sprawę z tego, że wirus Ebola może przetrwać w organizmie pacjenta po jego wyzdrowieniu i rozważali czy transmisja drogą płciową jest możliwa. Według nowych informacji, po tym, jak wirus zostanie usunięty z krwi pacjenta, może być nadal obecny w nasieniu lub innych płynach ustrojowych przez tygodnie lub miesiące —nawet do 9 miesięcy.


W omawianym przypadku mężczyzna, również Liberyjczyk, - ozdrowieniec, przekazał wirusa swojej partnerce. Testy z jego krwi w kierunku wirusa Eboli były negatywne 155 dni przed tym jak para współżyła. Jednak próbki nasienia pobrane po tym, gdy kobieta zachorowała, ujawniły, że mężczyzna wciąż wydalał wirusa.


Sekwencjonowanie genetyczne wykazało, że para była zarażona identycznym typem wirusa Ebola, różnym od innych wariantów krążących w obrębie zachodniej Afryki. Odkrycie nie pozostawia wątpliwości odnośnie bezpośredniej transmisji między ozdrowieńcem a jego partnerką.


Mimo to, transmisja drogą płciową może nie stanowić istotnego zagrożenia dla zdrowia publicznego. W towarzyszącym artykule wstępnym, Armand Sprecher z Lekarzy bez granic napisał, że “transmisja drogą płciową to wciąż rzadkie przypadki”, zauważając, że jest 17.000 osób, które przeżyły wybuch ostatniej epidemii Eboli. Jeśli transmisja drogą płciową byłaby powszechna, dodał, byłoby dużo więcej takich sytuacji.


NEJM, 2015. DOI: 10.1056/NEJMoa1509773 (About DOIs).

Źródło: arstechnica.com