W masowych szczepienia przeciwko COVID-19 mogą pomóc farmaceuci – twierdzą eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy oraz Naczelnej Izby Aptekarskiej. Nie mają oni jeszcze takich uprawnień, ale nowa ustawa o zawodzie farmaceuty może to zmienić.

Według ostatnich wytycznych Komisji Europejskiej ważne jest nie tylko samo wykonanie szczepienia przeciwko COVID-19, ale także określenie badań kwalifikacyjnych przed szczepieniem, ponieważ obecnie może to wykonać jedynie lekarz, co stanowi znaczne utrudnienie podczas pandemii i powszechnych teleporad, gdy dostęp do placówek medycznych jest znacznie ograniczony – zwracają uwagę w informacji przekazanej PAP eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy oraz Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Uważają oni, że jednym z rozwiązań na odciążenie służby zdrowia jest uprawnienie w pełni przygotowanych na to pielęgniarek i położnych do kwalifikowania do szczepień, a także wprowadzenie możliwości realizacji szczepień w aptekach przez farmaceutów. W przypadku farmaceutów ma to umożliwić procedowana obecnie w Senacie ustawa o zawodzie farmaceuty.

Ustawa uchwalona przez Sejm 28 października br. jest – jak mówiła w czwartek w Senacie senator Agnieszka Gorgoń-Komor (KO) – bardzo oczekiwana przez środowisko farmaceutyczne i jest rozwiązaniem analogicznym m.in. do ustawy o zawodzie lekarza, ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej czy ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Ustawa – jak akcentowała – "jest jednym z elementów porządkowania systemu ochrony zdrowia".

Poinformowała, że podczas prac nad ustawą komisja zdrowia opowiedziała się m.in. za wprowadzeniem szczepień ochronnych przez farmaceutów. "Umożliwienie wykonywania szczepień, zwłaszcza w obliczu pandemii COVID-19 i przeprowadzania szczepień populacyjnych stanowi krok w dobrą stronę zakresie wykorzystania potencjału zawodu farmaceuty" – wskazała Gorgoń-Komor.

W piątek późnym wieczorem senatorowie przyjęli ustawą o zawodzie farmaceuty, wprowadzając do niej m.in. możliwość przeprowadzania szczepień ochronnych przez farmaceutów.

.... ZOBACZ RÓWNIEŻ:

„Pandemia pokazała, że w czasie utrudnionego dostępu do placówek medycznych i lekarzy, pierwszą linią kontaktu pacjenta jest farmaceuta. Dzięki opiece farmaceutycznej, w ramach której wykwalifikowani farmaceuci mogą wspomóc proces leczenia, koordynując prawidłowy przebieg farmakoterapii można usprawnić system ochrony zdrowia. Umożliwienie farmaceutom zaangażowania się w działania profilaktyczne poprzez realizowanie nowych usług farmaceutycznych, takich jak szczepienia ochronne jest niezwykle istotne przy opracowywaniu strategii na wykonywanie masowych szczepień społeczeństwa polskiego” – przekonuje dr n. farm Piotr Merks, przewodniczący Związków Zawodowych Pracowników Farmacji.

Według Ministerstwa Zdrowia, szczepionka przeciw COVID-19 może być dostępna w naszym kraju w pierwszym kwartale przyszłego roku, a być może już w lutym 2021 r.

„Dzięki wyszczepieniu odpowiednio dużej liczby osób i wypracowaniu odporności populacyjnej będziemy w stanie spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa. Do szczepień w początkowym okresie dostępności szczepionek przeciw COVID-19 powinny zostać skierowane osoby należące do grup ryzyka. Są to przede wszystkim pracownicy ochrony zdrowia, osoby starsze i chorujące przewlekle”– podkreśla prof. Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.(PAP)

Źródło: PAP