W przestrzeni publicznej Gdańska do końca 2018 roku pojawią się 32 nowe defibrylatory. Sześć urządzeń kupiono dzięki Fundacji Ratuj Życie i UPS Foundation, pozostałe to efekt Budżetu Obywatelskiego.

Jak poinformował Urząd Miejski w Gdańsku, symboliczne przekazanie sponsorowanych defibrylatorów odbyło się 7 września br. przy Centrum Ratownictwa Wodnego w Gdańsku, przy brzeźnieńskim molo. Nie bez przyczyny - w zeszłym roku ratownicy Centrum dzięki zastosowaniu mobilnego defibrylatora dwukrotnie uratowali ludzkie życie. Pierwsza sytuacja dotyczyła starszego mężczyzny, który wpadł do wody i stracił przytomność, druga - młodego chłopaka, który niefrasobliwie skoczył z molo do morza. W tym roku z kolei, sukcesem zakończyła się akcja z użyciem defibrylatora w Schronisku Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta na Oruni.

- Cieszymy się, że sponsor wspiera Gdańsk w rozprzestrzenieniu tych cudownych walizeczek, które mogą uratować ludzkie życie - powiedział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - Z budżetu miasta także sukcesywnie kupujemy defibrylatory, ale dzięki wsparciu w przestrzeni miasta może ich być jeszcze więcej.

W grudniu 2017 r. miasto Gdańsk zakupiło dziesięć defibrylatorów za blisko 110 tys. zł.

- Umieściliśmy je w miejscach ogólnie dostępnych, w pobliżu urzędów administracji publicznej - tłumaczy Joanna Pińska, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego gdańskiego magistratu. - Nowe instalować będziemy w miejscach, w których przebywa dużo ludzi, zarówno mieszkańców, jak i turystów. W przyszłym roku planujemy zakup kolejnych dziewięciu urządzeń.

Źródło: Urząd Miejski w Gdańsku
AED