Ultrasonografia nerwów obwodowych jest szybko rozwijającą się metodą, przydatną w procesie diagnostycznym schorzeń obwodowego układu nerwowego. Przekonali się o tym uczestnicy warsztatów, które odbyły się 30 września w Klinicznym Oddziale Ratunkowym Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Prowadzącym zajęcia był dr Josef Böhm z Berlina. Warsztaty zorganizował dr Mariusz Siemiński z Kliniki Neurologii Dorosłych GUMed.

Jak informuje Gdański Uniwersytet Medyczny, dr Josef Böhm, aktualnie pracujący w Berlinie, jest uznanym autorytetem w zakresie diagnostyki ultrasonograficznej nerwów obwodowych. Dysponuje wieloletnim doświadczeniem klinicznym, a także jest współautorem publikacji naukowych.

W warsztatach uczestniczyło 14 osób. Byli wśród nich neurolodzy z Gdańska, Krakowa, Warszawy i Łodzi oraz specjaliści medycyny ratunkowej. W trakcie zajęć prowadzono rzeczywiste demonstracje badania ultrasonograficznego nerwów obwodowych oraz prezentowano badania archiwalne. W trakcie warsztatów omówiono zastosowanie USG w diagnostyce urazów nerwów obwodowych, zespołów cieśni oraz polineuropatii o różnej etiologii.

Ultrasonografia nerwów obwodowych jest skuteczną i relatywnie tanią metodą diagnostyczną, istotnie przyspieszającą postawienie diagnozy. W Polsce umiejętność wykonywania takich badań dopiero się rozwija. Z tego względu prowadzący warsztaty i uczestnicy wyrazili chęć powtarzania tego rodzaju szkoleń.

Źródło: Gdański Uniwersytet Medyczny