W związku z trwającą wojną na terenie Ukrainy kraje Unii Europejskiej, w tym Polska, prowadzą skoordynowane działania, mające na celu wsparcie naszych sąsiadów. Doświadczenia po kilkunastu dniach toczącej się walki pokazują, że dostarczana Ukrainie pomoc musi być zaplanowana i skoordynowana, a przede wszystkim powinna odpowiadać bezpośrednio na potrzeby samych Ukraińców - informuje GIF.

Główny Inspektor Farmaceutyczny podkreśla, że za organizację i koordynację działań dotyczących pomocy dla Ukrainy odpowiada Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych przy ścisłej współpracy Ministerstwa Zdrowia. W przypadku woli przekazania do Ukrainy produktów leczniczych lub wyrobów medycznych, GIF zachęca przedsiębiorców do skorzystania z formularzy dostępnych na stronie internetowej www.pomagamukrainie.gov.pl, jak również z dedykowanych adresów e-mail: lekidlaukrainy@mz.gov.pl oraz awizacje.granica@rars.gov.pl.

GIF wyjaśnia, że wszelkie działania pomocowe podejmowane wobec naszych wschodnich sąsiadów powinny być oparte na długofalowej analizie potrzeb ludności dotkniętej wojną Ukrainy, przy jednoczesnym zapewnieniu niezakłóconego dostępu do produktów leczniczych polskim i ukraińskim pacjentom na terenie naszego kraju.

Jednocześnie Główny Inspektor Farmaceutyczny przypomina, że w ustawowych kompetencjach GIF nie znajduje się wydawanie zgód przedsiębiorcom na wywóz produktów leczniczych poza granice Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem wydawania pozwoleń na eksport substancji kontrolowanych oraz możliwości wniesienia sprzeciwu do zamiaru wywozu lub zbycia produktów leczniczych znajdujących się w aktualnym obwieszczeniu Ministra Zdrowia w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – po przeprowadzeniu stosownej analizy.

GIF przypomina, że dla uzyskania pozwolenia na wywóz substancji kontrolowanych, w tym zawartych w produktach leczniczych nie jest obecnie niezbędne uzyskanie zgody na przywóz od władz ukraińskich, a wnioski składane do GIF są rozpatrywane poza kolejnością. W obecnym stanie prawnym nie występują inne okoliczności, w których GIF mógłby wydać lub nie wydać zgody na wywóz leków poza granice kraju.


Źródło: GIF